Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

niedziela, 1 listopada 2015

W listopadzie dzieje się we Wrocławiu

Zimne dziady-listopady nie zachęcają do wychodzenia z domu, ale kilka ciekawych spotkań polecam:

Kiedy?
05.11.2015 r. godz. 18:00
Co?
Najbliższy Wschód. Spotkanie wokół książki „Jutro spadną gromy" Bartosza Jastrzębskiego, Jędrzeja Morawieckiego i Macieja Skawińskiego

Czy świat składa się wyłącznie z tkanki racjonalnej? A może jego nieodłączną częścią są jednak duchy, mistycyzm, do którego dostęp mają tylko nieliczni – czarownicy czy szeptuchy? „Jutro spadną gromy" to opowieść, w której autorzy mierzą się z mitem cudowności Podlasia. Czy jest ono faktycznie bramą, dziurką od klucza, przez którą widać Wschód, z jego tajemniczą duszą?

Spotkanie z autorami - Bartoszem Jastrzębskim, Jędrzejem Morawieckim i Maciejem Skawińskim poprowadzi Joanna Morawiecka.
Gdzie?
MWW Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2A
-----------------------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
09.11.2015 r. godz. 19:00
Co?
Czytanie fragmentów powieści „Fynf und cfancyś" Michała Witkowskiego
W ramach „Czynnych poniedziałków"  Teatr Polski zaprasza na czytanie najnowszej powieści Michała Witkowskiego.
reż. : Michał Witkowski
Występują: Michał Witkowski, Tomasz Kocuj, Rafał Kronenberger i Michał Opaliński.
Wstęp wolny!
Gdzie?
Scena Kameralna Teatru Polskiego, ul. Świdnicka 28
-----------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
12.11.2015 rok, godz. 18:00
Co?
Spotkanie wokół książki „Lewactwo" Łukasza Drozda

Lewactwo. Historia dyskursu o polskiej lewicy radykalnej to książka objaśniająca jak narodziło się pojęcie lewactwa. Kiedyś rzadko spotykane, dzisiaj stanowi jeden z najbardziej znanych epitetów nadwiślańskiej polityki. Pozwala znajdywać swoje miejsce na mapie ideologicznych podziałów, obrażać przeciwnika, czy ironizować na temat samego siebie. Autor śledzi historię radykalnej lewicy i jej obrazu od Międzywojnia, przez czasy Polski Ludowej, aż po III RP. Sprawdza jak to się stało, że język bolszewików z Dziecięcej choroby „lewicowości” w komunizmie Lenina i późniejszych, twardogłowych stalinistów, przeniknął do ust i myśli dzisiejszych fanów Korwin-Mikkego, nastolatków w bluzach „Żołnierzy Wyklętych”, krytyków „ideologii gender” i przeciwników muzułmańskich uchodźców. Tłumaczy w jaki sposób łatka lewicowego wywrotowca i ekstremisty stała się określeniem demaskującym wszystkich wrogów skrajnej prawicy: od trockistów po liberalnych dziennikarzy „Gazety Wyborczej”. Książkę wzbogacają bogate badania historyczne i wywiady ze znanymi „lewakami”: między innymi sympatyzującą z trockizmem legendarną postacią historycznej „Solidarności”, Barbarą Labudą, czy komentatorem telewizyjnym, Piotrem Szumlewiczem. Lektura obowiązkowa na 11 listopada, oraz dla każdego czytelnika zainteresowanego fenomenem polskiej popularności współczesnego prawicowego ekstremizmu.
Lewactwo Łukasza Drozdy jest przy tym ciekawym projektem – niekorzystającym ze wsparcia pochodzącego z grantów wydawniczych – ufundowanym w ramach głośnej zbiórki crowdfundingowej, jednej z pierwszych zakończonych sukcesem dla polskich publikacji naukowych.

"Autor bardzo wnikliwie zanalizował badane zjawiska, selekcjonując przy tym liczne absurdy wynikające z mitologizacji pojęcia "lewactwo". To jedna z najbardziej oryginalnych prac naukowych na temat szeroko pojętej polskiej lewicy"
Rafał Chwedoruk (Instytut Nauk Politycznych UW)

O autorze:
Łukasz Drozda (ur. 1990) - politolog, doktorant w Instytucie Gospodarstwa Społecznego SGH, absolwent studiów licencjackich i magisterskich w Instytucie Nauk Politycznych UW oraz student gospodarki przestrzennej w SGGW. Stały współpracownik Le Monde Diplomatique, edycja polska, specjalista ds. komunikacji społecznej w internecie.

prowadzenie:
dr Przemysław Witkowski (ur. 1982) dziennikarz, publicysta, Stały wspólpracownik Gazety Wyborczej, Dziennika Opinii i Le Monde diplomatique, edycja polska, poeta, wykładowca w IDziKS UWr.
(informacja z FB)
Gdzie?
Księgarnia Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

-----------------------------------------------------------------------
Kiedy?
22.11. 2015 r. , godz. 16.00
Co?
Niedziela ze Swietłaną Aleksijewicz
Zapraszamy na spotkanie z literaturą tegorocznej noblistki
— Swietłany Aleksijewicz — białoruskiej pisarki i dziennikarki. Będziemy czytać fragmenty jej książek oraz wywiadów, dowiemy się jakie pytania zadaje nam wielka pisarka i spróbujemy przenieść się na chwilę w rzeczywistość współczesnej Białorusi.
Wstęp wolny!
Gdzie?
Macondo, ul. Pomorska 19
------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
26.11. 2015 r. godz. 18.00
Co?
Obiad Czwartkowy z Klarą Nowakowską
Obiady czwartkowe to spotkania przy wspólnym stole, do którego zapraszamy wszystkich wygłodniałych dyskusji o sprawach istotnych, by wspólnie zajadać się poezją, literaturą, sztuką i filozofią. Królową listopadowego Obiadu będzie Klara Nowakowska wybitna, wrocławska poetka.
Wstęp wolny!
Gdzie?
Macondo, ul. Pomorska 19
------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
28.11. 2015 r. godz. 12:00- 22:00
Co?
Port Wrocław po godzinach
Po sześciu latach obecności na wrocławskim rynku Biuro Literackie żegna się z Przejściem Garncarskim i podsumowuje 5 lat programu Laboratorium Literackiego Europejskiej Stolicy Kultury. W ramach finałowego wydarzenia 28 listopada zobaczymy ponad 30 twórców i poznamy 11 premierowych książek. Program całodniowej imprezy uzupełnią: wystawa, debata, specjalne wydarzenie dla dzieci oraz koncert zespołu Destylator. Więcej informacji TUTAJ.
Gdzie?
Biuro Literackie, ul. Przejście Garncarskie 2

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.