Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

piątek, 20 listopada 2015

O małym narodzieAle u nas widać, jak młodzi ludzie miotają się od skrajności do skrajności- co pięć lat mamy nowe pokolenie, które neguje poprzednie. Jedną z przyczyn jest to, że jesteśmy małym narodem, odciętym przez stulecia od wielkiego, cywilizowanego świata-a więc nieustannie usiłujemy ułożyć się ze światem. Dlatego chwytamy się każdej nowej idei- raz ze wschodu, raz z zachodu, raz nie wiadomo skąd - i dlatego nasz rozwój kulturalny jest tak nieskładny.To dobrze rozglądać się, co jest gdzie indziej, ale rozglądać się na wszystkie strony i próbować wszystkiego, co jest do dyspozycji. Mówi się, że trzeba otwierać okna na zagranicę; doskonale, ale otwierajcie wszystkie okna i drzwi! Rzecz zrozumiała, że mały naród skazany jest na kulturę narodów większych, zwłaszcza nasz naród, którego powstrzymywały los i przemoc. Ale można wskazać wiele przykładów małych narodów, które wyróżniają się pod względem kulturalnym i o niejedno ludzkość wzbogaciły (...)

Karel Čapek, Rozmowy z Tomášem Garriguem Masarykiem, przeł. Andrzej Czcibor-Piotrowski, Leszek Engelking, Książkowe Klimaty, seria Czeskie Klimaty, Wrocław 2015, str. 130, 131.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.