Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

czwartek, 1 października 2015

W październiku dzieje się we WrocławiuPaździernikowy rozkład jazdy literackiej - Wrocław zaprasza!

Kiedy?
01.10.2015 r. godz. 19:00
Co?
Spotkanie autorskie z Andrzejem Szynkiewiczem
O książce: Lato 1938 roku w Breslau było niezwykle gorące. Bruki ulic falowały od temperatury, wąwozy podwórek wypełniały się duchotą, a na karoseriach automobili osiadał kurz wzniecany stopami przechodniów odwiedzających liczne knajpy i lokale w poszukiwaniu piwnej ochłody. W tej specyficznej rzeczywistości nawiedzanej damami o podwójnej moralności, arystokratami o skrzywionych życiorysach, czy dającymi się lubić gangsterami, walczy ze złem ostatni prywatny detektyw tego miasta. Książka składa się z czterech opowiadań powiązanych ze sobą postacią głównego bohatera, a także opisem Wrocławia z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Każda z historii stanowi osobną zagadkę do rozwikłania.

Gdzie?
Mediateka, pl. Teatralny 5
--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
08.10.2015 r. godz. 17:00
Co?
DKK: Tajemniczy świat Patricka Modiano
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na rozmowę na temat twórczości znakomitego francuskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2014 roku.
Gdzie?
Filia MBK nr 23, Bulwar Ikara 29-31
--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
13.10-18.10. 2015 r.
Co?
Bruno Schulz Festiwal
Program Festiwalu znajdziecie TUTAJ.
--------------------------------------------------------------------------


Kiedy?
18.10.2015r. godz. 16.00
Co?
NIEDZIELA Z MILANEM KUNDERĄ
Październikową niedzielę z wielkim pisarzem spędzimy
wczytując się w literaturę Milana Kundery, czeskiego pisarza, którego najsłynniejszą powieścią jest „Nieznośna lekkość bytu".
W programie śmieszne miłości, układanie horoskopów,
nieśmiertelność, nazywanie różnych rodzajów śmiechu,
święto nieistotności, żart i pozostałe, dowolne, spontaniczne opowieści, zabawy i gesty. Wstęp wolny!
Gdzie?
Macondo, ul. Pomorska 19

--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
20. 10.2015 r. godz. 17:00
Co?
Klub Książki Kryminalnej
Będziemy rozmawiać o książce Katarzyny Bondy „Polskie morderczynie”.
Katarzyna Bonda, dziennikarka, pracowała jako sprawozdawca sądowy w jednym z ogólnopolskich dzienników. Wtedy zrodził się pomysł przeprowadzenia wywiadów z kobietami, które odpowiadały przed warszawskim sądem za zbrodnie. Ich życie podzieliło się na dwie części – przed i po... Dziennikarka stara się, rozmawiając z nimi, bez emocji szukać odpowiedzi na pytania o przyczyny ich agresji, pyta je także o to, jak wygląda ich życie.
Gdzie?
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58,  Informatorium, II piętro
--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
20.10. 2015 r. g 17:00
Co?
DKK: spotkanie autorskie z Henrykiem Kasprzakiem
W programie prelekcja i pokaz multimedialny "Polskie dzieci sieroty na tułaczym szlaku przez Iran do Nowej Zelandii". Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Henryk Kasprzak - jest pracownikiem naukowym (fizykiem) Politechniki Wrocławskiej. Od kilku lat interesuje się losem Polskich Dzieci (głównie sierot), które zostały ewakuowane w 1942 roku ze Związku Radzieckiego do Iranu, a następnie część z nich została w 1944 roku przewieziona do Nowej Zelandii. Odbył podróże do krajów i miejsc w których przebywały i przez które przemieszczały się Dzieci. Był na Syberii, odwiedził Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan, które były szlakiem Polskich Dzieci do Morza Kaspijskiego. Następnie był dwukrotnie w Iranie gdzie odwiedził miejsca pobytu Dzieci oraz Polskie Cmentarze. Dwukrotnie był również w Nowej Zelandii spotykając się z Polakami, którzy należeli do tej grupy Dzieci i zachowują wiele wspomnień z tułaczego szlaku.
Gdzie?
Filia MBP nr 1, ul. Sztabowa 98
--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
22.10.2015 r. godz. 17:00
Co?
DKK: Kuchnia w książce, książka w kuchni. Wątek kulinarny w literaturze.
Zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych powieściami z wątkami kulinarnymi!
Gdzie?
Filia MBP nr 18, ul. Grabiszyńska 236 a
--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
23. 10. 2015 r. godz. 18:00
Co?
Wieczór autorski Elżbiety Cherezińskiej
Elżbieta Cherezińska – pisarka, teatrolog, pisze przede wszystkim powieści historyczne. Zadebiutowała książką „Byłam sekretarką Rumkowskiego” (2008), w której przedstawiła realia łódzkiego getta. Od 2009 roku zaczęły się ukazywać kolejne części „Północnej drogi”, która zdobyła dużą popularność i ugruntowała pozycję autorki na polskim rynku literackim. W 2010 roku ukazała się „Gra w kości” – jej pierwsza powieść o Piastach. Cherezińska opisuje w niej czas zjazdu gnieźnieńskiego, a przede wszystkim oddaje w swojej powieści realia średniowiecznej Europy przełomu tysiącleci. Akcja bestsellerowej „Korony śniegu i krwi” (2012) jest osadzona w XIII-wiecznej Polsce, w epoce rozbicia dzielnicowego. Opisuje walkę o polski tron i losy Przemysła II, pierwszego króla po 200 latach rozdrobnieniu państwa. Kolejna, świetnie przyjęta, powieść „Legion” przywołuje czasy II wojny światowej i opowiada historię Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Tłem najnowszej powieści – „Turniej cieni” (wrzesień 2015) – jest rywalizacja Anglików i Rosjan o Afganistan w latach 30. XIX wieku. Nie brakuje w niej, oczywiście, polskich akcentów – bohaterami są m.in. znani polscy zesłańcy – Jan Witkiewicz (Batyr) i Rufin Piotrowski.
Spotkanie poprowadzi Marta Mizuro
Gdzie?
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58, sala konferencyjna, III piętro
--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
24.10 2015 r.  godz. 11:00-20:00
Co?
Horror Day- Dolnośląski Festiwal Grozy
Program festiwalu znajdziecie TUTAJ.
Gdzie?
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58, sala konferencyjna, III piętro
--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
28. 10. 2015 r. godz. 18:00
Co?
Spotkanie autorskie z Grzegorzem Walendą
Grzegorz Walenda – powieściopisarz i krytyk muzyczny (z wykształcenia ekonomista). Współpracuje regularnie z miesięcznikami „TV–Sat Magazyn” oraz „Hi-Fi i Muzyka”. W pierwszym prowadzi stałą rubrykę muzyczną, a dla drugiego pisze recenzje płyt oraz monografie artystów estradowych. W 2006 roku zadebiutował w roli pisarza. Wydana wówczas powieść sensacyjna „Pomysł zachowam dla siebie” – podpisana pseudonimem G.W. Mackwall – doczekała się wielu pochlebnych recenzji. Jej wielowątkowa akcja rozgrywa się w międzynarodowej scenerii, a finał następuje w Polsce. Autor napisał adaptację radiową tej książki na potrzeby Teatru Polskiego Radia. Jego najnowsza książka, wydana w 2015 r., nosi tytuł „Rozwiązanie Lennona” Jej akcja jest osadzona w świecie ludzi związanych z ruchem wydawniczym, z mediami, choć nie brakuje w niej wątku miłosnego i pewnych elementów poetyki „fantasy”.
Gdzie?
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego, Rynek 58, Biblioteka Niemiecka, I piętro
--------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
29.10.2015 r. g 18:00
Co?
Spotkanie autorskie z Wojciechem Eichelbergerem

Tytuł spotkania: Wychowanie dzieci i relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi w różnym wieku.

Wojciech Eichelberger - urodził się w Warszawie w roku 1944. Psycholog, psychoterapeuta i trener. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach przez trzy lata pracował w placówkach lecznictwa psychiatrycznego, m.in. w eksperymentalnym Oddziale Leczenia Odwykowego. W roku 1970 podjął kilkuletnie studia doktoranckie w Instytucie Psychologii UW, zakończone absolutorium. W tym czasie, w latach 1972-73 uczestniczył w przygotowaniach do programu środowiskowej terapii schizofrenii - „Synapsis". W roku 1973 współtworzył nowatorski Oddział Terapii i Rozwoju Osobowości - OTIRO, w którym pracował do roku 1978. Następnie uczestniczył w tworzeniu Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, renomowanej i pierwszej w Polsce placówki psychoterapii, treningu i szkolenia działającej nieprzerwanie od 1978 roku. Członkiem zespołu Laboratorium pozostał do roku 2004. Stypendysta Instytutu Psychoterapii Gestalt w Los Angeles(1976) i Zen Center of Rochester(1980). W latach 1980/81 pracownik i działacz ruchu Oświaty Niezależnej. W latach 1981-1985 współzałożyciel i działacz podziemnego Komitetu Oporu Społecznego i członek redakcji pisma KOS.

Autor i współautor wielu popularnych książek z pogranicza psychologii, antropologii i duchowości (m.in.: „Jak wychować szczęśliwe dzieci",  „Pomóż sobie daj światu odetchnąć",  „Kobieta bez winy i wstydu",  „Zdradzony przez ojca",  „Siedem boskich pomyłek",  „Ciałko",  „Zatrzymaj się",  „Alchemia Alchemika",  „Krótko mówiąc",  „Dobra miłość").
Współtwórca i dyrektor Instytutu Psychoimmunologii w Warszawie. W swoich projektach szkoleniowych i terapeutycznych odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, która oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka.  Zamiłowania pozazawodowe: żeglarstwo, konie, góry, narty, sporty walki. Ojciec dwóch synów. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.
Gdzie? 
Filia MBP nr 23, Bulwar Ikara 29-31


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.