Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

niedziela, 17 stycznia 2016

Pieróg



Pieróg to danie, które robi mój Dziadzio od kilkudziesięciu lat. Potrawa to sycąca i w mojej rodzinie się nią zajadamy ze smakiem, ale wiecie jak to jest z wyciąganiem przepisów od osób, które coś pichcą już od kilkudziesięciu lat...Pytam ile mąki- no na oko, żeby rzadkie było. Pytam ile drożdży- no tak na oko...Ech... No i na oko mi nie wyszło, więc musiałam sama pokombinować z ciastem, ale farsz już według Dziadziowych wskazówek.


Co potrzebujemy:

CIASTO:
2,5 szkl. mąki pszennej
1 szkl. ciepłego mleka
1 jajko
1/2 łyżeczki cukru
1/2 łyżeczki soli
5 łyżek oliwy
1opakowanie drożdży instant

FARSZ:
dwa woreczki kaszy gryczanej
5 dużych ziemniaków
250 g twarogu
sól, pieprz

Sposób przygotowania:
CIASTO:
1. W misce wymieszać mąkę z drożdżami, solą i cukrem. Zrobić wgłębienie. Wbić w nie jajko. Wlać mleko, wymieszać i wlać oliwę.  

2. Odstawić na ok. 1 godzinę w ciepłym miejscu, by ciasto podwoiło swoją objętość.

3. Wyłożyć ciasto na blat podsypany mąką i uderzać w nie pięścią, by je odgazować.  

4. Podzielić na mniejsze części. Każdą porcję ciasta rozwałkować na niewielkie placki. Na środku każdego pieroga ułożyć farsz. Złożyć na kopertę i zlepić brzegi. Ułożyć na blachę, posmarować mlekiem i piec w temp. 180°C do zrumienienia ciasta, ok. 40 min.

FARSZ:
1. Ziemniaki gotujemy, przeciągamy przez praskę.

2. Kaszę gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu, ale pilnujemy, by się nie rozgotowała.

3. Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i doprawiamy solą i pieprzem.

Pieroga najlepiej podawać ze śmietaną albo z jogurtem.

Smacznego!


4 komentarze:

  1. Dobry kucharz zawsze odmierza składniki "na oko" ;-) Uwielbiam kaszę gryczaną i biały ser, więc Twój pieróg to dla mnie idealne połączenie! Ciekawa jestem, czy sprawdziłaby się wersja w cieście francuskim - ostatnio eksperymentuję trochę z takim ciastem. Mrożonym, rzecz jasna - na wykonanie własnego nie czuję się na siłach ;-) Możliwe, że spróbuję również zrobić tradycyjne pierogi, te w standardowym rozmiarze, z gryczano-ziemniaczano-twarogowym farszem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. możesz spróbować w cieście francuskim, jednak tradycyjny pieróg musi być drożdżowy, tak jak kulebiak. A pierogi z kaszą gryczaną i serem...mmmm, jak mnie tylko weźmie, to też ulepię :)

      Usuń
  2. Wygląda pysznie. Uwielbiam pierogi z kaszą i twarogiem dlatego to dzieło z przepisu twojego Dziadka na pewno mi zasmakuje. Podkradam zatem przepis:)

    OdpowiedzUsuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.