Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

piątek, 8 stycznia 2016

Wyzwanie NieCzytelnicze 2016 - zupa z czerwonej soczewicy



Wiktoria z "Przeczytaj mnie" zaproponowała, by w tym roku podjąć się wyzwania nieczytelniczego. Wymyśliła 14 zadań, które bardzo przypadły mi do gustu. Poniższy post kulinarny to realizacja jednego z nich - ugotowania potrawy opisanej w książce. A jeśli by ktoś był zainteresowany podjęciem wyznania, klikajcie w obrazek po lewej stronie, a Was odeśle do Wiktoriowego pomysłu.

Zupa z czerwonej soczewicy, mimo uwodzicielskiego aromatu, jest tak prosta w przyrządzaniu, jak to sugeruje jej nazwa. Mardżan zawsze gotowała soczewicę, zanim wzięła się do smażenia posiekanej cebuli i czosnku z przyprawami na dobrej, wonnej oliwie z oliwek. A gdy wreszcie bulion połączony został z soczewicą i cebulą, smakowita zupa jeszcze przez pół godziny dochodziła pod przykryciem na wolnym ogniu, aby przyprawy oddały smak chłonnym cebulowym piórkom.
[Marsha Mehran, Zupa z granatów, przeł. Jolanta Kozak, W.A.B., Warszawa 2006, str. 41.]

„Zupa z granatów" Marshy Mehran to jedna z pierwszych powieści, które zaczęły rozpalać moją kulinarną ciekawość. Zupa z czerwonej soczewicy gotowana przez główną bohaterkę jest podstawowym daniem w jesienno-zimowe wieczory ze względu na swoje rozgrzewające właściwości. Przepis na tę niesamowicie aromatyczną zupę zamieszczony w książce jest przeznaczony dla dużej ilości osób, dlatego ja dzielę podane składniki na połowę (i taką wersję zamieszczam poniżej).
Co potrzebujemy:

1 szklanka czerwonej soczewicy
4 niewielkie posiekane cebule
3-4 średnie ząbki czosnku
pół łyżeczki mielonej kurkumy
2 łyżeczki mielonego kminku
oliwa z oliwek
3, 5 szklanki bulionu drobiowego
1,5 szklanki wody
sól
1 łyżeczka ziaren czarnuszki (można zastąpić czarnym mielonym pieprzem)

Sposób przygotowania:

1. Soczewicę wsypać do rondelka, zalać wodą, zagotować. Dusić bez przykrycia około 9 minut. odcedzić. Odstawić.

2. W wysokim garnku usmażyć na złoto z dodatkiem oliwy posiekane cebule z czosnkiem, kurkumą i kminkiem.
3. Wlać soczewicę, bulion i wodę. Posolić, doprawić czarnuszką lub pieprzem do smaku.

4. Doprowadzić zupę do wrzenia, po czym gotować na małym ogniu pod przykryciem około 40 minut.

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.