Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

środa, 27 stycznia 2016

Rusza nowy magazyn literacki - biBLiotekaOd 26 stycznia wywiady, recenzje, zapowiedzi i fragmenty świeżych utworów, debaty, nagrania i zdjęcia z Biura Literackiego w jednym miejscu! Ruszamy z biBLioteką – naszym dwutygodnikiem literackim. W pierwszym wydaniu m.in. Justyna Bargielska, Jacek Dehnel, Roman Honet, Miljenko Jergović, Kora i Kamil Sipowicz, Grzegorz Kwiatkowski, Szymon Słomczyński, Faruk Šehić, Bohdan Zadura i wielu innych.

Lektura naszego elektronicznego magazynu pozwoli być na bieżąco nie tylko ze wszystkimi wydarzeniami związanymi z działalnością Biura Literackiego, ale także szerzej – ze współczesnym życiem literackim. Co dwa tygodnie biBLioteka zapełniać się będzie premierowymi utworami, recenzjami, komentarzami oraz literaturą w formie audio i wideo. Galerię książek i pisarzy uzupełni plejada wyrazistych osobowości krytycznych, często w odmienny sposób interpretujących i oceniających poszczególne pozycje i zjawiska. Pierwsze wydanie w sieci już od 26 stycznia.

W dziale "Wywiady" pojawią się mistrz Bohdan Zadura oraz aktywny w literaturze i muzyce Grzegorz Kwiatkowski. Miłośników Kory z pewnością ucieszy jej rozmowa z Kamilem Sipowiczem (także z zarejestrowanymi fragmentami audio). Cała trójka autorów skomentuje dodatkowo swoje utwory, które przejdą również ocenę krytyków. W sekcji "Recenzje" znajdą się ponadto omówienia "Dwupłatu" Szymona Słomczyńskiego oraz "Nudelmana" Justyny Bargielskiej. Obok nowości będą to także (jak przystało na każdą dobrą bibliotekę) najciekawsze przedruki z literackiej i internetowej prasy.

Głosy recenzentów wybrzmią także w działach "Debaty" i "Cykle". To tu współpracujący z nami krytycy, badacze i znawcy literatury będą wieloaspektowo omawiać najciekawsze zjawiska, wydarzenia i premiery literackie. W pierwszym numerze suplement do debaty "Krytyka krytyki": jej poręczny skrót wraz z podsumowaniem Marcina Jurzysty, z którym w polemikę wda się Paweł Kaczmarski. Równie gorące będą teksty w sekcji "Cykle", przede wszystkim "Polska dla Polaków" – ostra wypowiedź Grzegorza Wróblewskiego.

"Poręczne pudełka z zagładą. Tryptyki intermedialne" Bronki Nowickiej to połączenie tekstu literackiego, filmu i fotografii. "Śpiew języka" Pawła Tańskiego to refleksje o poezji i jej związkach z muzyką. W pierwszym numerze także teksty Michała Domagalskiego, Wioletty Grzegorzewskiej, Przemysława Rojka. Publikować będziemy również zapowiedzi i fragmenty rekomendowanych przez nas wydawnictw. Na pierwszy ogień pójdą książki m.in.: Bohdana Zadury, Grzegorza Kwiatkowskiego, Jacka Dehnela, Romana Honeta, Faruka Šehicia.

biBLioteka to nie tylko autorzy znani i kojarzeni z Biurem Literackim. Nie zabraknie w niej premierowych wierszy różnych twórców. W pierwszym numerze będą to zestawy Marcina Biesa ("Nie ma protestu, nie ma krzyku"), Adriana Tujka ("Przemoc i inne sceny rodzajowe"), Dominika Piotra Żyburtowicza ("Einstein na plaży") i Joanny Żabnickiej ("Dąs danse"). Publikować będziemy też eseje i szkice młodych krytyków. Na początek Moniki Brągiel, Mateusza Dworka, Elizy Kąckiej, Przemysława Koniuszego, Moniki Piotrowskiej-Wegner i Ilony Podleckiej.

Nowy serwis Biura Literackiego gromadzić będzie nie tylko słowo pisane, ale także mówione i przedstawiane. W dziale "Dźwięki" pojawią się zapisy wieczorów autorskich, dyskusji, koncertów i audycji. W pierwszym numerze będą to recytacje Bohdana Zadury, Justyny Bargielskiej i Szymona Słomczyńskiego. Oprócz tego uruchamiamy internetową telewizję literacką, a w niej miniprogramy, rozmowy, trailery i inne wideomateriały traktujące o współczesnym życiu literackim. Całości dopełnią zdjęcia – fotoportrety autorów, prezentacje książek i relacje z wydarzeń.
(informacja nadesłana)

Zapraszam do zajrzenia do biBLioteki.

1 komentarz:

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.