Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

poniedziałek, 14 marca 2016

Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem Ci, kim jesteś

[źródło zdjęcia]


Biblioteka domowa ujawnia charakter człowieka. Chodzi nie tylko o dobór książek, ale i ich ustawienie. Książki stojące na półkach nie dają nam informacji o faktycznych lekturach właściciela. Ich wybór pokazuje raczej, jaki obraz swojej osoby właściciel chciałby nam pokazać. Najważniejszy jest porządek układania. Ujawnia całą naszą naturę. Najbardziej oczytani zaczynają od układania książek gatunkami. Oddzielnie biografie i literatura piękna, oddzielnie książki kucharskie i albumy fotograficzne. I tak dalej. Im więcej gatunków, tym większe zainteresowanie literaturą. do tego dochodzi kolejność alfabetyczna w każdej kategorii, według nazwiska pisarza. Najmniej zainteresowani czytelnicy ustawiają swoje książki według wielkości. Robi to okropne wrażenie i uniemożliwia wręcz znalezienie czegokolwiek. Z drugiej jednak strony, z takich zbiorów nikt nigdy nie wyjmuje żadnej książki. Innym wariantem jest dobór książek pod względem kolorystycznym, z tym ze zdarza się dużo rzadziej.

[Peter Stjernstrӧm, Najlepsza książka na świecie, przeł. Emilia Fabisiak, Świat Książki, Warszawa 2016, str. 196]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.