Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

wtorek, 29 marca 2016

A we Wrocławiu w kwietniu dzieje się


Kwiecień jest miesiącem szczególnym, ponieważ 23.04. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki. W tym roku Wrocław jest Światową Stolicą Książki i w związku z tym zaplanowano mnóstwo ciekawych projektów.


23 kwietnia 2016 roku kilka wyjątkowych wydarzeń uświetni ceremonię otwarcia Światowej Stolicy Książki. Na wrocławskim rynku w Kamienicy pod Złotym Słońcem otwarte zostanie Muzeum Pana Tadeusza. Tego samego dnia odbędzie się specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury; wydarzenie, w którym tradycyjnie już bierze udział ponad 10 tys. wrocławian, w ten szczególny dzień przebiegnie niezwyczajnie odświętnie – nie tylko ze względu na świątynie, w których odbywać się będą czytania – i międzynarodowo. Przeprowadzimy naszych gości z całego świata przez Ulicę Krokodyli w galicyjskim miasteczku, w jakie zamieni się – z powodu trwającego równocześnie miesiąca lwowskiego – Przejście Garncarskie. Tego dnia także ukaże się „Gazeta Pisarzy”, niewiarygodne przedsięwzięcie, które ESK realizuje we współpracy z „Gazetą Wyborczą”. Gazeta tego dnia zostanie w całości – od wiadomości z kraju, przez sport po kulturę i biznes napisana przez literatów. O Wrocławiu, Światowej Stolicy Książki UNESCO, dowie się wówczas cała Polska. I nie tylko – projektem tym interesuje się już teraz wielu dziennikarzy z zagranicy ze względu na jego wyjątkowość i rozmach. Więcej informacji o wydarzeniach związanych z obchodami Światowej Stolicy Książki znajdziecie TUTAJ.

Kwiecień to również Miesiąc Lwowski. Z tej okazji będzie można uczestniczyć w kilku projektach poświęconych kulturze Ukrainy. Oprócz atrakcji muzycznych, wykładów znalazło się również miejsce dla literatury. Cały program obchodów Miesiąca Lwowskiego znajdziecie TUTAJ.

-------------------------------------------------------------------
Kiedy?

13.04.2016 r. godz. 18:00


Co?

Spotkanie autorskie z Romualdem Pawlakiem
[źródło zdjęcia]

O Romualdzie Pawlaku z jego strony www:

Romuald Pawlak – urodzony w Sosnowcu w 1967 r., mieszka… tam, gdzie go życie poniesie. Pisze od wielu lat, opublikował jak dotąd kilkanaście książek, bardzo różnych, od literatury dziecięcej, przez literaturę obyczajową, po fantastykę. Te najbardziej znane lub ulubione książki to „Inne okręty”, „Czarem i smokiem”, „Miłek z Czarnego Lasu”, „Czapka Holmesa”, „Póki pies nas nie rozłączy”. Niektóre dostały jakieś tam nagrody czy były nominowane do nagród, inne nie, ale autor i tak je lubi. Uwielbia ciszę i spokój, chociaż odrobina zamieszania, szczególnie w sprzyjających okolicznościach przyrody, bywa przyjemna. Bardzo chętnie spotyka się z czytelnikami. Jakiej muzyki słucha? Zależy od nastroju, równie dobrze może to być Mozart, jak i Dead Can Dance. U2 albo Queen. Tori Amos albo Maanam. Albo muzyka etniczna, afrykańska czy południowoamerykańska. Czyta głównie monografie historyczne, bo lubi, ale jeśli sięga po prozę, to litania autorów byłaby zbyt długa, by zadręczać nią czytelnika – od dawnej prozy rosyjskiej po współczesnych autorów i autorki, czasem dzieła jeszcze niewydane.Gdzie?

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Rynek 58, Biblioteka Niemiecka,I piętro

----------------------------------------------------------------------

Kiedy?

21.04.-23.04.2016 r. godz. 10:00- 18:00


Co?

7. Dolnośląski Salon Wydawniczy

To już siódma edycja targów książki regionalnej SILESIANA – Dolnośląski Salon Wydawniczy. W dniach 21-23 kwietnia 2016 r. zapraszamy do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, gdzie zaprezentują się wydawnictwa z całego Dolnego Śląska. Wśród nich, m.in. Asiapress, Nortom, Ad Rem, Muzeum Gross-Rosen, Toporzeł, Mamiko, Kołowrocek, Wrocławski Dom Wydawniczy, Wydawnictwo Afera, Oficyna Wydawnicza Atut, Marek Sikorski, Wydawnictwo Folta, Wrocławskie Wydawnictwo Emka oraz kilka dolnośląskich instytucji kultury i stowarzyszeń regionalnych.Wszystkich zainteresowanych publikacjami wydawanymi na Dolnym Śląsku zapraszamy nie tylko na kiermasz, ale także na spotkania z autorami, m.in. Nadią Szagdaj, Joanną Lamparską i wrocławskim autorem komiksów Krzysztofem Owedykiem, którego wystawa będzie towarzyszyć targom. Odwiedzający targi będą też mieli okazję obejrzeć ekspozycję przygotowaną z okazji 25-lecia Wydawnictwa Gajt. Dzieci zaprosimy na wycieczkę z przewodnikiem po mieście szlakiem krasnali (w krasnalowych strojach), a wycieczkę dla całych rodzin poprowadzi przewodnik miejski Marta Miniewicz.

Odbędzie się również uroczystość wręczenia głównego targowego trofeum, czyli Nagrody Wydawniczej „Silesiana” dla najlepszej publikacji promującej Dolny Śląsk, a także rozstrzygnięcie dwóch towarzyszących targom konkursów – „Młody poeta Dolnego Śląska” oraz „Gry i zabawy mojego dzieciństwa: wspomnienia dolnośląskich seniorów”.

Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na oficjalnym blogu targów.


Gdzie?
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego,
Rynek 58

----------------------------------------------------------------------

Kiedy?

22.04.2016 r. godz. 18:00


Co?

Spotkanie autorskie z Tomaszem Raczkiem

Tomasz Raczek to znany krytyk filmowy, publicysta i wydawca; autor popularnych programów telewizyjnych i radiowych; laureat Wiktora oraz innych nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej.Gdzie?

Miejska Biblioteka Publiczna, filia nr 29, ul. M. Reja 1

---------------------------------------------------------------------


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.