Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

sobota, 12 grudnia 2015

Top 13- książki pod choinkę





Coraz bliżej święta, kupiliście już prezenty? Jeżeli ta przyjemność jeszcze przed Wami, to podrzucam kilka pomysłów dla bliskich, którzy tak jak Wy, na pewno się ucieszą, gdy pod choinką znajdą trafiające w ich gust lektury.  

 

Dla dzieci
 
1.  Dorota Sumińska „Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt" - jeżeli Wasze pociechy zadają Wam dużo dziwnych pytań dotyczących świata przyrody, to z pomocą przyjdzie Wam najpopularniejsza w Polsce Pani Weterynarz, wielka miłośniczka zwierząt. Pięknie zilustrowana i zawierająca mnóstwo ciekawostek książka będzie nie tylko prezentem dla małych ciekawskich, ale i dla rodziców.
2. Pavel Šrut, Galina Miklínová „Niedoparki" i „Niedoparki powracają"- historia Hihlika, stworzenia, które żywi się skarpetkami, oraz jego przyjaciół jest tak wciągająca, że dziewięcioletnia córka mojego kuzyna, która nie lubi czytać, poprosiła mnie, bym jej przywiozła kolejne części, bo ona już sama skończyła czytać pierwszą. Poza tym, jak wytłumaczycie dzieciom, dlaczego wiecznie gubimy jedną skarpetkę? No chyba nie wmawiacie im, że to pralka je zjada?

Do pośmiania 

3. Marta Kisiel „Dożywocie" - no to już jazda bez trzymanki. Dla tych, którzy lubią fantastykę w umiarkowanej dawce i ogromne poczucie humoru w dawce zabójczej. Lichotka, willa, którą odziedziczył Konrad, w swych murach od wieków gości dożywotników - to taki bonus do spadku. Licho- anioł łażący w bamboszkach i t-shircie z Garfieldem, uczulony na pierze i przez to wiecznie kichający, Krakers- mistrz kuchni, stwór morski, Szczęsny- duch, niespełniony artysta, romantyk, wredna kocica oraz różowy królik to urocza gromadka, która zapewni Wam pierwszorzędną rozrywkę.
4. Olga Rudnicka „Diabli nadali" - jest tutaj wszystko, co powinien mieć dobry kryminał: trup w postaci Diabła, zaskakujące zwroty akcji, wyraziści bohaterowie - sekretarka, która trupa znajduje, młody policjant, pomagający jej wyplątać się z zarzutów, wredna Zdzira zazdrosna o denata i jej oślizgły sekretarz, którego ma się ochotę palnąć w łeb. Kto zabił Diabła i jakie miał motywy?


Dla miłośników porywającej intrygi z historycznym tłem

5. Jessie Burton „Miniaturzystka" - czasy „Złotego Wieku" w Holandii. Petronella Oortman dostaje od swego małżonka w prezencie ślubnym domek dla lalek. Dziewczyna zleca jego umeblowanie tajemniczej miniaturzystce. Figurki, które otrzymuje mają dziwną moc, ale to nie jedyna tajemnica, jaka została ukryta między kartami powieści.
6. Kristina Sabalianskaité „Silva rerum" - to pierwszy tom sagi rodziny Narwojszów, która ucieka przed kozackimi najazdami do swej małej posiadłości. Rzecz dzieje się na Litwie w XVII wieku. Punkt ciężkości spada na historię bliźniaków. Dziewczyna wstępuję do zakonu, ale przed ślubami poznaje intrygującego młodzieńca. Jej brat wyrywa się z gniazda rodzinnego i smakuje studenckiego życia. Na jego drodze również staje tajemniczy mężczyzna. Mrok, erotyka i świetnie uchwycony koloryt epoki.


Świetny reportaż

7. Magdalena Grzebałkowska „1945. Wojna i pokój" - Rok 1945 to specyficzna data. Koniec wojny i wydawać by się mogło, że to czas radości, początek nowego życia. Grzebałkowska pokazuje, że tak nie jest. Dociera do ludzi, którzy przeżyli wojnę i wysłuchuje ich opowieści. Wśród jej bohaterów jest szabrowniczka, pierwszy prezydent Wrocławia, kaszubski dezerter z Wermacht, wychowawczyni domu dziecka, repatrianci, wygnani Niemcy, a do tego opisy realiów i codzienności zapisane w ówczesnych ogłoszeniach prasowych.
8. Wojciech Jagielski „Wszystkie wojny Lary"- Lara jest Czeczenką, jej synowie zginęli na wojnie w Syrii. Jagielski oddaje jej głos. Kobieta opowiada o historii Czeczenów, wspomina swoją młodość, gdy zachłysnęła się wielkim miastem i życiem bohemy i o wielkim strachu o swoje dzieci. To wstrząsająca opowieść, która obnaża również mechanizmy fanatyzmu.


Biografia jak powieść

9. Brian Jay Jones „Jim Henson, tata Muppetów" - co tu dużo pisać, B.J. Jones stworzył pełnowymiarowy portret jednego z najsłynniejszych lalkarzy. Muppetty, fraglesy, Wielki Ptak, Ciasteczkowy Potwór- kto z nas nie oglądał ich przygód z wypiekami na policzkach? Ta biografia to nie tylko zwykłe przedstawienie życiorysu Hensona, ale również przepiękna opowieść o podążaniu za marzeniami.
10. Margareta Strӧmstedt „ Astrid Lindgren"- jest to książka biograficzna dość nietypowa. Autorka nie wnika bowiem w życie prywatne pisarki, ale skupia się przede wszystkim na jej dziełach. Przedstawia pewne fakty z biografii Astrid, które miały wpływ na jej książki, ukazuje miejsca opisane w powieściach, wskazuje na pierwowzory postaci. Dowiecie się skąd się wzięła Pippi i jak wyglądały domki w Bullerbyn.

Książki jak plaster miodu na duszę

11. Gawin Extense „Wszechświat kontra Alex Woods" - opowieść o pięknej przyjaźni miedzy młodym chłopakiem, którego trafił meteor, a nieco zgryźliwym weteranem wojny w Wietnamie. Angielski humor, świetne dialogi, mnóstwo oryginalnych postaci. Tematyka ciężka- eutanazja i indywidualizm, który wyrzuca na margines społeczny. Ale nie bójcie się, bo wszystko jest podane w lekkostrawny sposób. Spędzicie ten czas w towarzystwie szalonej tarocistki prowadzącej okultystyczny sklep, młodej dziewczyny wyznającej filozofię emo, posłuchacie dyskusji o książkach Kurta Vonneguta i o problemach wszechświata.
12. Martin Pistorius, Megan LLoyd Davies „Chłopiec duch" - opowieść mężczyzny, który będąc dzieckiem zapadł w śpiączkę, a po obudzeniu nie potrafił skomunikować się ze światem. Wszyscy uważali go za upośledzonego, a chłopak normalnie odczuwał, jego mózg pracował, tak jak umysły zdrowych ludzi, ale Martin, nie mógł tego nikomu powiedzieć. Ciało było więzieniem. Jego opowieść to dowód na to, że dzięki ogromnej sile woli i ukochaniu życia, można dokonać niemożliwego.
13. Małgorzata Gutowska-Adamczyk „Kalendarze" - ciepła opowieść, która zabiera w krainę dzieciństwa. Takie książki wzbudzają poczucie bezpieczeństwa i potrafią skutecznie odciąć od tego, co się wokół nas dzieje.



4 komentarze:

  1. Bardzo fajna i przydatna lista. Ale dodać do niej coś ciężko, bo już chyba o wszystkim napisałaś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drago, Ty KONIECZNIE się zaopatrz w Martę Kisiel, to jest normalnie hicior :)

      Usuń
  2. Pierwsza pozycja wydaje mi się szalenie ciekawa i na pewno kupię córce jak będzie nieco starsza. Za to Miniaturzystka nie porwała mnie aż tak bym wstawiła ją do tego zestawienia... Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ile córka ma lat? Moja chrześnica ma 6, a jej siostra 9 i obie za tą książką przepadają. Polecam bardzo. "Niedoparki" tez są świetne. A jeżeli chodzi o "Miniaturzystkę", to myślę, że osoby, które lubią powieści z gatunku historycznych, to może im przypaść do gustu. Ja akurat dopiero odkrywam ten gatunek, bo ostatnio na rynku dużo takich pozycji się pojawia ("Wszystko co lśni", "Księgi Jakubowe", "Silva rerum"), mam zamiar zajrzeć do książek Elżbiety Cherezińskiej, bo ona jest taką pisarką, która w tym gatunku stanowi ekstra klasę :)

      Usuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.