Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Podsumowanie literackie 2013Ten rok był dla mnie bardzo bogaty literacko. Odkryłam kilka nowych fascynacji (Karpowicz, Twardoch, Kącki, Wodecka), rozsmakowałam się w czeskiej literaturze, zaczęłam wypożyczać książki z biblioteki, by powrócić do tych, których nie można już kupić  lub otrzymać recenzenckich egzemplarzy.

Nie chwalę się, ile lektur mam na koncie, choć jest ich więcej niż w zeszłym roku. Fakt, że spisuję przeczytane książki, ale moje podsumowanie opiera się na zasadzie: nie patrz w kajet, tylko wyszukaj w pamięci, bo tylko to, co mi w myślach utkwiło warte jest polecenia. Zapraszam zatem do poznania moich typów. Z góry uprzedzam, że lista zawiera książki przeczytane przeze mnie w mijającym roku, a nie tylko te, które ukazały się w 2013. No to lecimy:

1. Szczepan Twardoch „Morfina" - do tej pory jak myślę o tej książce mam ciarki na wspomnienie tajemniczej postaci, która towarzyszy głównemu bohaterowi.

2. Bohumil Hrabal „Zbyt głośna samotność" uwielbiam bohaterów, którzy  życie spędzają wśród książek, są oderwani od rzeczywistości i tworzą swój magiczny świat, z którego nie chcą wychodzić. Ja również lubię w nim przebywać.

3. Marcin Kącki „Lepperiada" , „Maestro" - mocne rzeczy, Kącki ujął mnie swoim uporem i bezkompromisowym ujawnianiem prawdy. To wg mnie współczesny mistrz reportażu śledczego.

4. Swietłana Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"- nigdy wcześniej nie spotkałam się z taką perspektywą przedstawienia wojny. Aleksijewicz ujęła mnie nie tylko różnorodnością bohaterek, ale również sposobem narracji i językiem.

5. Ladislaw Fuks „Palacz zwłok" - zaskakujące zakończenie mocno podziałało na moje emocje. Aż mi się nóż w kieszeni otwiera na samo wspomnienie.

6. Elif Shafak „Sufi", „Honor", „Pchli pałac" - dla tych, którzy czytają mojego bloga umieszczenie Safak na liście nie jest chyba zaskoczeniem :)

7. Marzanna Graff „Artur Barciś. Rozmowy bez retuszu" - niezwykle ciepły obraz jednego z najbardziej znanych drugoplanowych  polskich aktorów. Barciś ujął mnie skromnością i optymizmem, po tej książce do pokoju wpadło mi kilka słonecznych promyków.
8. Irena Dousková „Dumny Bądźżeś", Oniegin był Ruskiem"- urocza czeska proza, lekka i dowcipna, dokładnie taka, jaką lubię na poprawę humoru.

9. Dorota Wodecka „Polonez na polu minowym" - kobieta mnie zaskoczyła świetnymi wywiadami, które tak naprawdę są rozmowami nie tylko o książkach, ale o tym co nas uwiera. Wodeckiej udało się naciągnąć pisarzy na bardzo intymne zwierzenia.

10. Janusz Rudnicki „Trzy razy tak!" - bo go uwielbiam, bo bawi mnie do łez i od lat nie obniża swojego poziomu.

11. Wisława Szymborska „Błysk rewolwru" - poznałam Szymborską z innej perspektywy, przepięknie opisana historia życia pisarki, a do tego niesamowicie wydana. Ujęły mnie zdjęcia pierwszych opowiadań, w których Szymborska waliła byki ortograficzne :)

12. Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka" - lubię wracać do lektur z dzieciństwa.

13. Kathryn Stockett „Służące" - pośmiałam się, zadumałam, polubiłam bohaterów. Trzeba czegoś więcej?

14. Marian Pilot „Pantałyk"- ujął mnie gawędziarski styl i prowincjonalny klimat tych opowiadań oraz nietuzinkowi bohaterowie.

15. Ignacy Karpowicz „Ości", „Cud", „Balladyny i romanse" - no cóż mogę rzecz, zaiskrzyło od pierwszej strony i iskrzy nadal. Taki rozmach narracyjny ma jeszcze Joanna Bator, ale Karpowicz bardziej gmatwa fabułę, robi to jednak w taki sposób, że wszystko się ze sobą splata. Uwielbiam go za oryginalnych bohaterów, ciekawe rozwiązania fabularne i za język- dowcipne porównania, metafory, skojarzenia, zabawy intertekstualne. Miodzio.

16. Angelika Kuźniak „Papusza" -  jeden z najlepszych reportaży biograficznych, jaki dane mi było przeczytać. Kuźniak oddała głos Papuszy, zachowując urok języka i charakter bohaterki. Udało jej się ukazać cały tragizm postaci.

17. Małgorzata Rejmer „Bukareszt. Krew i kurz" - literacko genialny, wciągający, czytałam z rumieńcami na policzkach. Tym bardziej, że Rumunia jest dla mnie ziemią nieznaną.

18. Petra Hůlová „Plastikowe M3, czyli czeska pornografia"- uwielbiam prozę lingwistyczną, a to co ta pisarka zrobiła z językiem, to istna rozpusta.

19. Martin Šmaus „Dziewczynko, roznieć ogienek" - kolejna książka o Cyganach. Losy Andriejka poruszyły mnie bardzo, chyba nie ma takiej postaci literackiej, której tak szczerze współczuję.

20. Jolanta Krysowata „Skrzydło Anioła"- zbeletryzowany reportaż o tajnym ośrodku dla sierot koreańskich. Temat mnie zaciekawił, bo znam rejony, o których pisze Krysowata. Nie zawiodłam się. Dziennikarka nie dość, że potrafiła dotrzeć do mnóstwa osób, które pracowały w Płakowicach, to jeszcze wykazała się literackim talentem i stworzyła tekst przypominający dobrze skonstruowaną powieść.

6 komentarzy:

 1. Masz rację, ważne są te, które zostają w pamięci. 2, 11, 16 - jak najbardziej w mojej pamięci również. 14,15 i 17 przede mną, ale bardzo już oczekiwane, szczególnie 17 :) Kolejne ważnego literacko roku Mag.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięuję Virginio, Tobie również życzę wielu ważnych lektur w nadchodzącym roku. Ściskam.

   Usuń
 2. Ja się zbieram do napisania. Na początek (jako, że kompa mi się otwierać nie chciało) spisałam te tytuły, które jako pierwsze wpadły mi do głowy. Kilka zaledwie tytułów, ale ja wiem, że ten rok obfitował w dużo bardzo dobrych książek i zajrzałam do listy. Nie wpadły mi do głowy tytuły z początku roku, bo byłam przekonana, że czytałam je w zeszłym roku i znalazły już swoje miejsce na podium. Wielka krzywda by się stała gdybym pozostała przy pierwszej pamięciowej selekcji. Bo jak tu nie odnotować Oryszyn, Między nami czy Miedzianki! Jak to to było już w tym roku czytane? Ano. No i stało się zaczęłam przeglądać zakładkę przeczytane, gdzie na bieżąco zaznaczałam książki ważne. I w drugiej selekcji nadal 30 tytułów. Czeka mnie selekcja kolejna.

  Wspólna jest Morfina, Rudnicki (z tym, że ja przeczytałam dopiero Śmierć czeskiego psa, Pilot był moim odkryciem bodajże zeszłorocznym (Pióropusz), podobnie Safak (Bękart i pchli), Karpowicza odkryłam w 2010 roku chyba. Ości muszę pożyczyć od taty, Służące zajęły ważne miejsce w 2012. Rejmer i Błysk właśnie dziś upolowałam w biblio, w której nie byłam chyba z pół roku! Nie miałam takiej potrzeby kręcąc się codziennie w pracy między tysiącami książek. Aż dziś sprawdziłam co ma biblio główna czego nie ma moja i ruszyłam na polowanie. Gwoli ścisłości zaliczyłam dziś w ciągu osiedlową filię. W rezultacie przytargałam 9 sztuk! Jak za dawnych czasów hihi
  Buziaki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pióropusz Pilota mam na półce i zamierzam go użyć w przyszłym roku :), a Śmierć czeskiego psa to chyba najlepszy zbiór opowiadań Rudnickiego (moje ukochane opowiadanie "Na wyciągu" do tej pory sprawia, że chichram się na głos). A do biblioteki na razie nie idę, bo na razie mam mnóstwo ciekawych książek na początek roku. Poza tym muszę w końcu przeczytać Jeżycjadę, bo nie wyrobiłam się z nią w 2013.

   Usuń
 3. Mamy chyba całkiem podobne literackie gusta, bo wiele tytułów nam się pokrywa :)

  Twardoch, Aleksijewicz, Kącki...długo wymienić.

  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że mamy podobne gusta :) Zwłaszcza te reportażowe :)
   Tobie również wszystkiego dobrego w Nowym Roku, wielu inspirujących lektur i owocnej współpracy z wydawnictwami. Pozdrawiam.

   Usuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.