Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

piątek, 1 listopada 2013

Konkurs na adaptację literaturyZagraj literaturą to kolejny obok Nakręć wiersz i Komiks wierszem konkurs Biura Literackiego, który angażuje w bezpośrednią pracę z utworem literackim przedstawicieli różnych dziedzin sztuki. Najnowsza oferta organizatora Portu Literackiego to propozycja dla osób zajmujących się adaptacjami filmowymi, teatralnymi oraz radiowymi. Wydarzenie towarzyszy 20. edycji Portu Literackiego, zaplanowanej na kwiecień 2015.

Organizatorzy konkursu czekają na scenariusze etiud i filmów, spektakli i widowisk teatralnych oraz radiowych słuchowisk opartych na blisko czterystu książkach, które ukazywały się w latach 1996-2014 przy okazji kolejnych edycji Portu Literackiego. Autorzy najciekawszych pomysłów na adaptację filmową, teatralną lub radiową liczyć będą mogli na nagrody o łącznej wysokości 10 tysięcy złotych oraz prezentację zwycięskiej realizacji podczas jubileuszowej edycji Portu Literackiego. 

Realizowany od blisko dwóch dekad festiwal Biura Literackiego to wciąż najważniejsze od lat literackie wydarzenie w Polsce. Impreza wyznacza standardy scenicznych prezentacji poezji i prozy eksperymentując z formułą wieczoru autorskiego na niespotykaną dotąd skalę. Od performerskich wydarzeń w latach 90. (wieczory w zakładzie fryzjerskim i czytania w trakcie… smażenia naleśników) po rozbudowane formy z muzyką graną na żywo, wizualizacjami i akcentami teatralnymi.

Obok prezentacji najciekawszych polskich i zagranicznych twórców (już ponad pięciuset, w tym tak znanych, jak Laurie Anderson i Herta Müller) swoje pierwsze koncerty w Porcie zagrały m.in. Strachy na Lachy i Őszibarack. Tu powstawały niezapomniane widowiska i spektakle, pierwsze poetyckie slamy. Dzisiaj nieomal wszystkie realizowane w Polsce literackie festiwale w mniejszym lub większym stopniu inspirują się i korzystają z doświadczeń Portu Literackiego. 
     
W Banku książek i tekstów konkursu Zagraj literaturą znalazło się ponad dwieście pozycji. Wśród nich pięćdziesiąt książek nominowanych do najważniejszych polskich literackich nagród i piętnaście, które wyróżnione były m.in. Nike, Gdynią i Silesiusem. Przeważają w tym zestawie zbiory poetyckie, nie brakuje także książek z serii Proza i Teatr. Tylko nieliczne z nich miały już swoje filmowe, teatralne i radiowe adaptacje.     

W skład trzyosobowego jury, które oceni scenariusze i literackie adaptacje festiwalowych książek wchodzą: poeta, krytyk literacki, aktor, reżyser, pedagog, związany od lat z Biurem Literackim i Portem Bogusław Kierc. Dziennikarka, redaktorka, historyk teatru Jolanta Kowalska oraz rysownik, dizajner, muzyk, niezależny kurator Jakub Woynarowski.

Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie portliteracki.pl. Prace konkursowe, po wcześniejszej rezerwacji pozycji książkowej i zgłoszeniu udziału, należy złożyć – w pierwszym etapie do 31.01.2014, drugim do 30.05.2014, trzecim do 15.10.2014 drogą listowną na adres: Biuro Literackie, Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław z dopiskiem „Konkurs Zagraj literaturą 2015”. 
(informacja przesłana)

3 komentarze:

 1. Czegoś takiego jeszcze nie widziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy konkurs. Zazdroszczę kreatywności:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy konkurs, ale niestety nie potrafię pisać "na zawołanie" :)
  Przy okazji zapraszam do wzięcia udziału w moim wyzwaniu - informacje u mnie na blogu :)

  OdpowiedzUsuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.