Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

piątek, 10 lipca 2015

MSA-Paweł SmoleńskiPaweł Smoleński za zbiór reportaży „Izrael już nie frunie" otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. Jest również laureatem Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego za książkę Pochówek dla rezuna". Pisał również o Iraku. Ostatnia książka to wywiad - rzeka z Jurijem Andruchowyczem. O swojej miłości do Izraela, o rozmowach z Jurijem, o swojej początkach swojej reporterskiej przygody opowiadał wczoraj zgromadzonej w Mediatece publiczności.
 
Paweł Smoleński, Magdalena Piekarska
Paweł Smoleński o reportażu:

Podstawową zaletą reportażu jest możliwość zatrzymania się na detalu, na niuansie, a jeżeli ktoś jeszcze przy tym ma odrobinę talentu, to może napisać przypowieść.

Paweł Smoleński
Reportaż jest od tego, by opowiadać historie prawdziwe przetworzone przez emocje tego, kto pisze.

Nie ma podziału na literaturę piękną i literaturę faktu. Jedyny podział jaki dla mnie istniej to podział na literaturę złą i literaturę dobrą. Czym jest „Pan Tadeusz"? Przecież to świetny reportaż, gdzie znajdziemy tak opisaną scenę grzybobrania? Z reportażem jest tak jak ze wszystkim, można być szewcem, ale można też być szewcem-artystą.Reporter to jest zawód dla żółwia, tu się nie należy spieszyć, bo ten brak pośpiechu się bardzo opłaca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.