Początek grudnia (2-5.12) we Wrocławiu należeć będzie do literatury. Podczas 19. edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek swoją prozę podpiszą m.in.: Wojciech Kuczok, Olga Tokarczuk, Robert Makłowicz i Jacek Dukaj. Wrocław ugości dwóch reżyserów i pisarzy – Lecha Majewskiego i Janusza Majewskiego. Poznamy laureatów Pióra Fredry. Ruszy też Salon Angelusa, a Małe Instrumenty zagrają Chopina. Swój czas będą mieć również najmłodsi.
Program 19. edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek najeżony jest atrakcjami. Przepiękne wnętrza Muzeum Architektury po brzegi wypełnione zostaną literaturą, a swoje książki podpisywać będą cenieni literaci i poeci, a także znani dziennikarze. W Muzeum i w BWA Awangarda będzie można spotkać m.in. Piotra Sommera - tegorocznego laureata Silesiusa, Wojciecha Kuczoka, Olgę Tokarczuk, Ewę Bieńkowską, Barbarę Toruńczyk, Jacka Dukaja, Marcina Kurka – laureata Nagrody Kościeliskich 2010, Martę Mizuro czy Martę Fox. W trakcie WPDK pojawi się również Nikolaj Iwanow – autor głośnej książki Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy.
- Wrocławskie Promocje Dobrych Książek to prawdziwa uczta dla wielbicieli literatury. Do Wrocławia zjedzie setka wystawców, odbędzie się mnóstwo ciekawych spotkań autorskich oraz wydarzeń towarzyszących. Wraz z portalem CzasDzieci.pl przygotowaliśmy specjalny program dla najmłodszych. Tradycyjnie, przyznamy też nagrodę Pióra Fredry. Poza tym na targach będzie można zaopatrzyć się w prezenty mikołajkowe i bożonarodzeniowe i przy okazji zdobyć autograf ulubionego autora – mówi Anna Morawiecka, organizator WPDK.
W trakcie targów nie zabraknie Moli książkowych, za których „wybryki” odpowiada co roku Teatrakcja. Ponadto, w BWA Awangarda będzie można spotkać się z Małymi Instrumentami, które grają Chopina na toy piano, a w Salonie Angelusa pojawią się: Wojciech Albiński, Zbigniew Kruszyński, Antoni Libera oraz György Spiró. WPDK to prawdziwy festiwal literatury i największe dolnośląskie święto wielbicieli książkowej magii.
Program targów dostępny jest na stronie www.wpdk.pl
Podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek tradycyjnie otwarty będzie Salon Angelusa. W dniach 3-4 grudnia 2010 r. w BWA Awangarda odbędą się spotkania z finalistami tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu decyzją jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej w finale znalazło się aż 4 Polaków: Wojciech Albiński „Achtung! Banditen!”, Jacek Dukaj „Wroniec”, Zbigniew Kruszyński „ Ostatni raport” i Antoni Libera „Godot i jego cień”. Wśród finalistów z zagranicy są natomiast: Norman Manea „Powrót chuligana”, Eginald Schlattner „Fortepian we mgle” oraz György Spiró i jego „Mesjasze”.
- Ta edycja jest dość wyjątkowa, ponieważ dotychczas nie było w siódemce aż tylu polskich książek. Siódemka jest też różnorodna pod względem gatunkowym. Obok tradycyjnych powieści mamy zapiski autobiograficzne i esej ( Norman Manea i Antoni Libera). Jak co roku nas, jurorów, uderza siła prozy powstającej w Europie Środkowo- Wschodniej, choćby umiejętność tworzenia panoramy historycznej u Eginalda Schlattnera, który opowiada o XX wiecznej Rumunii. Historia powraca też w bardzo ciekawy sposób w książkach Wojciecha Albińskiego, Jacka Dukaja i Zbigniewa Kruszyńskiego. Mamy też tym razem bardzo ciekawy przypadek, kiedy cudzoziemiec, György Spiró opisuje najistotniejsze dla Polaków romantyczne spory o polskość. Te spory odżyły w Polsce z dużą siłą właśnie w tym roku, powieść o polskiej XIX wiecznej emigracji nagle stała się aktualna. – komentuje Justyna Sobolewska z
jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
Salon Angelusa będzie niepowtarzalną okazją, by zapytać Antoniego Liberę o Becketta, a Zbigniewa Kruszyńskiego o nietypową narrację i konstrukcję bohatera – jednocześnie agenta SB i opozycjonisty. Może autor zdradzi, czy inspirował się realną postacią... W BWA Awangarda pojawi się również Wojciech Albiński, który opisał absurd wojny z bardzo interesującej perspektywy. Natomiast na pytania o udział Mickiewicza w sekcie Towiańczyków odpowie sam György Spiró.
(informacja nadesłana)
Tak, to już w tym tygodniu zaczyna się coroczne święto literatury. Chciałabym iść na wszystkie spotkania z nominoiwanymi do nagrody Angelusa, ale nie wiem ,czy mi się to uda. Na pewno zajrzę na spotkanie z Elżbietą Cherezińską. Dwa lata temu na Promocjach, spotkanie z nią prowadziła Olga Tokarczuk, w tym roku zastąpi ją Marta Mizuro. Pamiętam, że pamiętniki Etki Daum – sekretarki Rumkowskiego- jednej z najbardziej dla mnie kontrowersyjnych postaci, pochłonęłam jednym tchem. Spotkanie z autorką również wspominam bardzo miło, więc mam nadzieję, że i tym razem się nie zawiodę. Tak szczerze powiedziawszy, to nie ma w tym roku mocnej ekipy. Bardzo liczyłam na spotkanie z Wojciechem Tochmanem, wydał wszakże teraz kolejną reporterską opowieść, ale niestety, krakowski dziennikarz na Promocjach się nie pojawi. Pewnym novum wprowadzonym przez organizatorów są osobne Promocje dla dzieci. Do tej pory było tak, że jedno pomieszczenie było przeznaczone na kącik dla dzieciaków, a jedynie niedziela była poświęcona najmłodszym molom książkowym. W tym roku jest cały czterodniowy program dla maluchów. Wiem, że sobie nie odpuszczę czekoladowego spotkania :)
A Wy się wybieracie? A na co?
A dzisiaj już nastrajam się strachowo. Zaraz pędzę na koncert. A zimnoooo.... brrr, a tu w trampkach trzeba wyskoczyć.
Z miłą chęcią wybrałabym się na Wrocławskie Promocje Dobrych Książek ale niestety nie dam w tym roku rade, a szkoda ;)
OdpowiedzUsuńZazdroszczę! W Częstochowie niestety niewiele się dzieje :(
OdpowiedzUsuńLena=> w tym roku jakaś słaba jest ekipa, ale może będzie fajnie :)
OdpowiedzUsuńFutbolowa=> może i niewiele się dzieje, ale 9.12. grają u Was Strachy ;) a literacko? pewnie nie za wiele, ale masz niedaleko do Krakowa
Że też mam tak daleko do Wrocławia. Ehh u mnie w Łodzi też niewiele w tej tematyce się nie dzieje:)
OdpowiedzUsuń