Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

sobota, 2 sierpnia 2014

MSA- spacer po galerii

Miesiąc Spotkań Autorskich dobiega końca.  Jeszcze dzisiaj spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem, a jutro z Agnieszką Wolny-Hamkało. Dziś zapraszam Was do galerii nietuzinkowych postaci. Oczywiście są to autorzy i autorki, których miałam przyjemność posłuchać w ostatnich dniach festiwalu. 

Grażyna Plebanek
Autorka sześciu książek w tym rewelacyjnych "Dziewczyn z Portofino". nie znałam wcześniej jej książek i zaczęłam swoją przygodę czytelniczą z Plebanek od "Nielegalnych związków". To nie była dobra decyzja. Książka mnie rozdrażniła, autorka nie poradziła sobie z wejściem w rolę mężczyzny - bohatera. Ale coś w tej powieści, w języku mnie zaintrygowało, ze postanowiłam dać drugą szansę pisarce. Na półce miałam jeszcze "Dziewczyny z Portofino" i... wpadłam po uszy! Co za postaci! Rzadko się już zdarzają tak dobrze skreślone sylwetki bohaterek, wiarygodne psychologicznie, wzbudzające emocje. Do tego należy dodać dobrze wyrobiony zmysł obserwacji i oto Plebanek staje przed nami w całej krasie. Zakochałam się i poleciałam po "Przystupę". I kolejne olśnienie. Luuubię to.
A na spotkaniu mowa o nowej powieści - "Bokserka", o międzykulturowości, blaskach i cieniach pisania, o tworzeniu postaci, procesie dojrzewania nowej książki.

 Martin Reiner
Czeski pisarz, o którym wcześniej nic nie słyszałam, więc poszłam, by sprawdzić, czy poszerzy grono moich ulubionych czeskich autorów. Nie poszerzy. 


 Petra Hůlová 
To było spotkanie, na które najbardziej czekałam. Po przeczytaniu "Plastikowe M3, czyli czeska pornografia" doznałam lingwistycznego zaspokojenia. Książka kontrowersyjna, u nas wyszła w zeszłym roku, ale w Czechach pojawiła się w 2006 roku. Autorka opowiadała o tym, jak krytyka nie wiedziała, co z takim tworem zrobić, jak odczytywać monolog prostytutki, bohaterki, która jest nieco rozmyta. Ta jej niewyrazistość, brak konturów było zamierzone, bo, jak przyznała pisarka, nie chciała, by z bohaterką można było się identyfikować. Petra opowiadała również o wpływie Elfriede Jelinek na jej powieść. W spotkaniu uczestniczyła również Julia Różewicz, tłumaczka i wydawczyni prozy Hůlovej. Opowiadało o pracy nad powieścią oraz o planach wydawniczych wydawnictwa Afera.
 
 Wojciech Tochman
Przedstawiać chyba nie muszę - moim zdaniem, jeden z najwybitniejszych reporterów w Polsce.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.