Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

piątek, 8 sierpnia 2014

Markéta Baňková "Sroka w krainie entropii"

 


Autorka: Markéta Baňková
Tytuł: Sroka w krainie entropii
Przekład: Dorota Dobrew
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.
Rok wydania: 2012
Ostatnio ciągnie mnie do prozy dziecięcej i młodzieżowej, ale bajek w wersji czeskiej jeszcze nie miałam okazji poczytać. Przyznam szczerze, że zaciekawiła mnie okładka, sami przyznajcie, że małpa z pomalowanymi ustami i z tym poczciwym spojrzeniem intryguje.

Markéta Baňková proponuje nam typ bajki zwierzęcej, w której to nasi bracia mniejsi zyskują głos i są alegoriami ludzkich zachowań. Tylko to dość nietypowe bajki, bo za pomocą kur, borsuków, hipopotamów i całego inwentarza ssaków czeska pisarka podjęła się wyjaśnienia podstawowych zagadnień z fizyki.

I oto mądra kura Jarmila tłumaczy na czym polegają prawa Newtona, a inna z kolei wyjaśnia królikowi zasady termodynamiki, małpa z antylopą zastanawiają się dlaczego hipopotam nie tonie w wodzie, podczas gdy kamień, choć lżejszy, idzie na dno, teoria względności Einsteina wyjaśniona jest na przykładzie myszy i geparda, którzy chcieli prześcignąć prędkość światła. Do tego jeszcze po przeczytaniu historii pewnej sroczej rodziny będziecie potrafili naukowo wyjaśnić, że walka z bałaganem jest wbrew prawom natury.

Zawsze byłam na bakier z przedmiotami ścisłymi, a już fizyka to dla mnie poziom abstrakcji nie do ogarnięcia. Tak mi się wydawało, ale Markéta Baňková jest świetną nauczycielką i bajarką. W bardzo przystępny i dowcipny sposób wyjaśnia w swych bajkach podstawowe prawa fizyczne rządzące naszym wszechświatem i nawet najbardziej oporni są w stanie je zrozumieć.

A przy okazji dowiecie się czym jest wiewióring, jak sobie radzić z borsukiem alkoholikiem, że Grawitacja to wcale nie jest wstrętna staruszka, że kot może być trochę martwy, a trochę żywy i co wyniknie z miłości pewnego ptaszka do komórki.

Dowcipna to książeczka i pouczająca, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych, którzy chcą wiedzieć więcej o świecie, ale wstydzą się zapytać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.