Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

niedziela, 22 marca 2015

Grzegorz Kasdepke "Kocha, lubi, szanuje...czyli jeszcze o uczuciach" 


Autor: Grzegorz Kasdepke
Tytuł: Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2015 (wznowienie)

Jak rozmawiać z dziećmi o uczuciach? O tych dobrych nie jest trudno, ale o tych nieprzyjemnych takich jak smutek, nienawiść, pogarda, poczucie winy, strach? A przecież rozmawiać trzeba, bo inteligencja emocjonalna to ważny składnik naszego życia. Dobrze zatem jest, gdy już od najmłodszych lat uczymy się nazywać uczucia i odróżniać je od emocji, to pomaga w zrozumieniu siebie i ułatwia relacje z innymi.

Grzegorz Kasdepke podsuwa rodzicom i dzieciom niepozorną książeczkę, w której w siedmiu scenkach opowiada o uczuciach miłości, nienawiści, pogardy, strachu, smutku, poczucia winy i szczęścia. Akcję opowiadań umieszcza w przedszkolu, w którym opiekunką jest przesympatyczna pani Miłka i kilkoro przedszkolaków. Epizody są poukładane w cykl, ale można je również czytać wyrywkowo. Dzieciaki przeżywają w nich różne sytuacje, a to dowiadują się, że pani Miłka jest zakochana, co budzi różne emocje, zwłaszcza w chłopcach, którzy się w niej trochę podkochują, to znów maluchy przygotowują przedstawienie teatralne i co rusz trafiają na jakieś przeszkody. Powstają konflikty i potencjalne wydarzenia, które mogą się pojawić w każdym domu i przedszkolu. Dlatego po każdej opowiastce Grzegorza Kasdepke umieszcza wyjaśnienie opisywanej emocji i porady dla dorosłych i dla dzieci.

Układ książeczki jest zatem przejrzysty i nieskomplikowany. Do tego wydanie jest bogato ilustrowane kolorowymi rysunkami Marcina Piwowarskiego.

„Kocha, lubi, szanuje..." to publikacja dla dużych i małych. Dzięki poradom dzieci dowiedzą się, co robić, gdy dane uczucie się pojawia, natomiast dorośli dostają podpowiedzi jak daną emocję ze swoją pociechą omówić. Kasdepke zachęca do zadawania pytań i do wspólnych zabaw. Podaje proste rozwiązania, a historyjki są przekonujące, bo z życia wzięte.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.