Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

poniedziałek, 22 września 2014

Wybrano laureta Nagrody Kościelskich

Jury Nagrody Kościelskich (Włodzimierz Bolecki, Anna Estreicher, Jerzy Jarzębski, François Rosset , Jacek Sygnarski, Ewa Zając, Jan Zieliński) w tym roku postanowiło nagrodzić Krzysztofa Siwczyka za poemat "Dokąd bądź". Fragment poematu możecie przeczytać na stronie dwutygodnik.com.

Na okładce wydawca pisze: Kilkuczęściowy poemat „Dokąd bądź” jest niezwykle ambitnym „zamachem na całość”, rozbudowaną grą językową, pełną jednak odniesień do rzeczywistości i – zapewne – wątków autobiograficznych. To obraz człowieka zanurzonego w świecie, oddany poprzez ciągi paradoksalnych obrazów, zderzanych ze sobą zwrotów z różnych obszarów współczesnej mowy publicznej, utartych, lecz tutaj wywróconych na nice związków frazeologicznych, kryptocytatów i aluzji – czasem czytelnych, czasem zaszyfrowanych. W tym świecie „fragmentaryczna pascha to cała nasza podróż w głąb księgi wyjścia, / z której zostały wióry po przejściu digitalizacji i nie ma, że boli istnienie / sentymentów, leżenie krzyżem bez dostępu do sieci wzmaga osteoporozę”... Wizja to nieco apokaliptyczna – przy czym mowa o apokalipsie, która dzieje się tu i teraz. 
 Krzysztof Siwczyk (ur. 1977) - jest poetą, eseistą, recenzentem, felietonistą oraz aktorem (zagrał Rafała Wojaczka w filmie Lecha Majewskiego). Zadebiutował w 1995 roku tomem "Dzikie dzieci". Później opublikował m.in. zbiory poetyckie: "Emil i my", "Dane dni", "Wiersze dla palących", "Zdania z treścią", "Koncentrat", "Gody".

1 komentarz:

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.