„Taką książkę jak «Japoński wachlarz» pisze się tylko raz. Nie da się powtórzyć doświadczenia pierwszego spotkania z inną kulturą, pierwszych zachwytów i zdziwienia. Takich tekstów nie da się także poprawić, bo stałyby się fałszywe, nawet jeśliby zyskały na historycznej czy antropologicznej głębi”. Dlatego w trzecim wydaniu zatytułowanym „Japoński wachlarz. Powroty” autorka „Piaskowej Góry” jedynie dopisuje do swoich wspomnień spostrzeżenia dotyczące niewielkich zmian, jakie zaszły w Japonii na przestrzeni 10 lat, dodaje kontrowersyjny esej o Jessei Sagawie – kanibalu, który stał się celebrytą oraz uzupełnia swoje zapiski kolorowymi fotografiami. „Japoński wachlarz” nie jest bowiem próbą kompleksowego przedstawienia Kraju Kwitnącej Wiśni, nie jest to reportaż ani też przewodnik turystyczny – to bardzo osobisty pamiętnik z podróży, kolekcja obrazków z fascynującej przygody, jaką jest obcowanie z Innym. Jaka jest zatem Japonia Joanny Bator?
Do przeczytania całego tekstu zapraszam na stronę e-czaskultury.pl.
Za egzemplarz recenzyjny książki dziękuję wydawnictwu W.A.B.
Uwielbiam Japonię:) Prowadzę nawet klub literatury japońskiej i tak się składa, że mam tę pozycję na półce. Nawet myślę, żeby we wrześniu zorganizować spotkanie, w której głównym bohaterem będzie ta właśnie książka:) Coś wspaniałego.
OdpowiedzUsuńkolmanka=> wiem ,że jesteś zafascynowana tym krajem. Książka jest rewelacyjna, już pomijam treść, to, że Bator pisze z niesamowitym epickim zacięciem, ale jeszcze te zdjęcia, ciekawostki - dla mnie rewelacja
OdpowiedzUsuń