Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

wtorek, 15 września 2015

Nagroda im. Kościelskich dla Szczepana Twardocha

[źródło]
Tegorocznym laureatem Nagrody im. Kościelskich został Szczepan Twardoch za książkę "Drach".

Jury w uzasadnieniu swojej decyzji podkreśliło, że w "Drachu" pisarz pokazuje w jakiej mierze dzieje społeczności wielonarodowej wynikają ze wzajemnego nierozumienia się poszczególnych nacji, różnorodnych kultur i politycznych interesów, a jednocześnie czyni swych wszystkich bohaterów równymi wobec natury i jej często okrutnych praw.


Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Powstała ona na mocy testamentu zmarłej w lipcu 1959 Moniki Kościelskiej, wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji. Laureatów wybiera Jury, powoływane przez Radę Fundacji, w której zasiadali m.in.: Kajetan Morawski, Konstanty Jeleński, Zygmunt Estreicher, Krzysztof Górski, Maria Danilewicz Zielińska. W skład Jury wchodzą członkowie Rady oraz eksperci, znawcy polskiej literatury współczesnej. Wszystkie funkcje w Radzie Fundacji i Jury są pełnione honorowo. Źródłem finansowania Fundacji są głównie pozostałości po dawnej fortunie Kościelskich. Wartość finansowa nagrody zmienia się co roku (zależy od dochodów z papierów wartościowych, a także od liczby laureatów). (informacja ze strony Nagrody)

2 komentarze:

  1. "Dracha" jeszcze nie czytałam, ale wybór jury cieszy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja mam zamiar, bo chciałabym go przeczytać przed ogłoszeniem Nike. Ale "Morfinę" czytałam i ...ech...no...mam ciary do tej pory.

      Usuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.