Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Dorota Sumińska "Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt"

Autorka: Dorota Sumińska
Tytuł: Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt
Ilustracje: Joanna Żero
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2015Dzieci zawsze wiedzą lepiej, a jak czegoś nie wiedzą, to sobie wymyślą, tak jak dorośli. Bywa jednak tak, że maluchy potrafią się przyznać, że nie znają odpowiedzi na jakieś pytanie, wtedy pozostaje zapytać dorosłego. A co jeśli mama, tata, wujek, ciocia, dziadek, babcia, pani przedszkolanka też nie znają odpowiedzi? Kłamstwo absolutnie odpada, do „wujka Google'a" nie zawsze też jest dostęp, a przecież nie możemy zostawić dziecka intelektualnie niezaspokojonego. I tu przychodzi z pomocą Dorota Sumińska. Tylko, żeby było jasne - Dorota Sumińska może nam pomóc tylko w kwestiach dotyczących świata zwierząt, a to dlatego, że jest weterynarzem i od kilkunastu lat (a może i dłużej) przyjaźni się z wszelkim stworzeniem (na spotkaniu mówiła, że lubi szczury i nawet komary jest w stanie zaakceptować, mimo że okropnie ją kąsają).

Książka „Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt" niby przeznaczona jest dla dzieci. Świadczą o tym wielkie litery dla tych pociech, które już potrafią czytać, niezwykle barwne i zabawne ilustracje świetnie komponujące się z tekstem, zróżnicowana czcionka, co by nie było nudno na stronie, ale... No właśnie, tak naprawdę niektóre pytania i odpowiedzi mogą zaskoczyć nie tylko małych, ale również dużych. Przyznajcie się, na pewno nie wiecie,  kto jest przodkiem dinozaurów, dlaczego sowy mają oczy umieszczone inaczej niż inne ptaki, a ryby nie mają głosu, dlaczego kwiaty są kolorowe, a trawa zielona? Sumińska odpowiada na pytania, które nurtowały jej córkę oraz dzieci z krakowskich przedszkoli. Rozprawia się też z mitami i stereotypami (np. ze stereotypem jeża, który zawsze przedstawiany jest z jabłkiem na grzbiecie). Autorka zastanawia się również nad powiedzeniami, które utkwiły w naszym języku (czy kot zawsze spada na cztery łapy? Czy kret jest naprawdę ślepy?).

Wartością książki jest nie tylko bogata szata graficzna i przyswajalna ilość ciekawych pytań, ale również język, jakim zwraca się do czytelnika autorka. Sumińska nie traktuje swych młodych odbiorców jak niedojrzałych ignorantów, mówi do nich, traktując ich jak dorosłych ludzi, nie boi się używać naukowych określeń (oczywiście są one wyjaśnione), które wzbogacą słownictwo naszych pociech, a nam przypomną niektóre terminy z lekcji biologii.

„Dlaczego oczy kota świecą w nocy?" to książka edukacyjna, z której skorzystają nie tylko dzieci, ale również dorośli.

5 komentarzy:

 1. Czytam wiele dobrego na temat tej książki. Rozumiem że książkę mogą czytać i dorośli, zastanawiam się natomiast od jakiego wieku nadaje się dla naszych pociech. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla dorosłych jak najbardziej, bo dostajesz gotowe i ciekawe odpowiedzi na dziwne czasami pytania. A wiek dzieci...hmmm...myślę,że to zależy od tego, kiedy dziecko zaczyna się interesować światem zewnętrznym, tak chyba 3-4 lata to już można pokazywać, dla starszych też się coś znajdzie

   Usuń
 2. A zdarzyło się, że miałam tę książkę w łapkach :) Prześlicznie wydana i w mojej ocenie też mądra i godna polecenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wydana jest świetnie, bardzo kolorowo i ma duże litery :) już mam w niej dedykację dla mojej chrześnicy, ale się ucieszy :)

   Usuń
 3. Tutaj jest fajnie pokazana różnica oczu kota w dzień i nocy (filmik 20sec)
  https://www.youtube.com/watch?v=F62SMrmTdKk

  OdpowiedzUsuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.