Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

wtorek, 5 kwietnia 2011

Czwarty numer Archipelagu!

Ze wstępu: "Tematem przewodnim wiosennego numeru jest PRZEMIJANIE.

Spacerujemy po przedwojennym Wrocławiu śladami Eberharda Mocka z cyklu kryminałów Marka Krajewskiego i dumamy nad dawnym wielonarodowym, wielowyznaniowym i wielojęzykowym Gdańskiem, wspominanym chętnie przez polskich pisarzy. Analizujemy motyw przemijania w powieściach japońskich klasyków, Yasunariego Kawabaty i Jun’ichiro Tanizakiego. Zastanawiamy się nad ulotnością dzieciństwa w literaturze i możliwością powrotu do „epoki cudów”. Składamy hołd dwóm pisarzom, zmarłym w 2010 roku: J.D. Salingerowi i Josému Saramago. Rozpatrujemy też samą istotę czasu, wieczności i nieskończoności w prozie Borgesa oraz związek czasu z człowiekiem. Zapalamy wirtualne lampki na grobach znanych pisarzy z całego świata.
W aktualnym numerze również przybliżamy czytelnikom sylwetki mniej i bardziej znanych pisarzy. Grażyna Plebanek i Krzysztof Varga opowiadają o swojej przyjaźni i sposobach pisania, a Katarzyna T. Nowak
objaśnia związek łączący ją z matką. Pochylamy się nad samotnym i ciężkim życiem Hansa Fallady i przyglądamy skomplikowanym relacjom łączącym Ornelę Vorpsi z jej rodzinną Albanią. Pisarka Małgorzata Warda specjalnie dla nas pisze o swojej fascynacji Sylvią Plath. O sztuce, pisaniu i tłumaczeniu poezji dyskutujemy z Tadeuszem Dąbrowskim.

Opisujemy wystawę fotografii pisarzy przy pracy Herlinde Koelbl, wędrujemy po Edynburgu, uwiecznionym na kartach powieści Alexandra McCalla Smitha, pochylamy się nad codziennością portretowaną przez Wisławę Szymborską. O książkach i rynku wydawniczym opowiada nam Adam Pluszka z wydawnictwa W.A.B. Pod lupę bierzemy opowiadanie Jak być kochaną Kazimierza Brandysa i zderzamy je z filmem Hasa o tym samym tytule. Cofamy się w czasie w Odległej dzielnicy, mandze Jirō Taniguchiego. Poznajemy historię pisma Braille’a i odkrywamy, co kryje się w kaligrafii. Podsuwamy wiadomości o zwycięzcach najważniejszych konkursów literackich, którzy minioną zimą otrzymali prestiżowe nagrody. Budzimy apetyt indyjskimi słodyczami gulab jamon, prosto z kart powieści Mistrzyni przypraw Chitry Banerjee Divakaruni. Nie braknie też recenzji książek wydanych w Polsce, Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

Zapraszamy czytelników do konkursu poetyckiego oraz zabawy w bibliotece, w której odgadnąć trzeba porę roku akcji różnych książek. Nagrodami są jak zwykle ciekawe książki. "



Już jest czwarty numer Archipelagu! Dziewczyny znowu wykonały kawał dobrej roboty. Dzięki, dzięki dzięęęęki! Zasiadam do podczytywania i Was również zachęcam. A zacznę sobie od Szymborskiej-a co!A Was co szczególnie zaciekawiło?

3 komentarze:

  1. Dziękuję za notkę w imieniu własnym i koleżanek z redakcji :) Sama jestem niezmiernie ciekawa, co czytelników i czytelniczki szczególnie zainteresowało w nowym numerze...
    Czy zawsze zaczynasz lekturę od działu z poezją?

    OdpowiedzUsuń
  2. Chichiro=> to co dobre, trzeba promować :) Nie zawsze zaczynam od działu z poezją, a w sumie nawet rzadko coś o poezji czytam,ale Szymborską uwielbiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny kolejny numer! Nie wiem co ostatnio się dzieje z moimi oczami, ale bolą coraz bardziej przed monitorem... tak bardzo bym chciała, żeby Archipelag bym wydawany drukiem. Trzymam kciuki za dziewczyny. Też uważam, że to doskonały magazyn!

    OdpowiedzUsuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.