Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

czwartek, 7 kwietnia 2016

Finaliści Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz laureaci Nagrody im. Józefa TischneraJury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki ogłosiło listę książek, które dostały się do tegorocznego finału. Wśród nominowanych jest czworo pisarzy polskich i tylko jedna autorka zagraniczna. Oto lista finalistów:

1. Jenny Nordberg, Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie z angielskiego przełożył Justyn Hunia, Czarne
2. Michał Książek, Droga 816, Fundacja Sąsiedzi
3. Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki, Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę, Czarne
4. Paweł Piotr Reszka, Diabeł i tabliczka czekolady, Wydawnictwo Agora
5. Karolina Domagalska, Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z in vitro, Czarne
Zwycięzcę poznamy 20 maja na Warszawskich Targach Książki, natomiast 21 maja będzie okazja do spotkania sie podczas Targów ze wszystkimi finalistami.

I jeszcze druga wspaniała wiadomość z półki nagród literackich. Ogłoszono laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, wśród nich jest Jerzy Sosnowski, którego bardzo cenię.

Nagroda jest przyznawana od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy promują w Polsce styl myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka, wartości, które były szczególnie ważne dla patrona tego wyróżnienia - ks. Józefa Tischnera.

Jerzy Sosnowski został uhonorowany w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, za książkę „Co Bóg zrobił szympansom?”, w której – jak napisało jury –przywraca blask słowu dialog. Jego słowa burzą sztuczny mur rozdzielający wierzących od niewierzących i otwierają na wymiar tajemnicy. Tajemnicy, która przekracza ludzkie pojęcia, ale jest dana wszystkim – wierzącym i niewierzącym.

Pozostali laureaci to ks. Józef Krawiec, który otrzymał nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”– za działalność na rzecz ludzi społecznie wykluczonych oraz o. Jan Andrzej Kłoczowski, który wyróżniony został w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości za całokształt twórczości, w której buduje mosty między teologią, filozofią i psychologią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.