Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

niedziela, 29 września 2013

MFO tuż tuż

To już w tym tygodniu święto opowiadania we Wrocławiu. Dla przypomnienia umieszczam informację prasową od organizatorów. 

Sale ze słów
W pierwszym tygodniu października Wrocław będzie tętnił opowieścią, czeka nas dziewiąty finał Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W tym roku spotykamy się w Kinie Nowe Horyzonty, to tutaj odbędą się główne prezentacje literackie i filmowe Festiwalu.  
Gościem wrocławskiego święta narracji będzie między innymi Philippe Claudel, jeden z najwybitniejszych francuskich prozaików, reżyser i scenarzysta, członek Akademii Goncourtów, autor kontrowersyjnego „Raportu Brodecka” i „Śledztwa”. Oprócz niego do Wrocławia przyjedzie także Sarah Hall, znakomita brytyjska pisarka, której zbiór opowiadań „The Beautiful Indifference” nagrodzony został między innymi Portico Prize for Fiction oraz Edge Hill Short Story Prize. Pojawi się również autor z Islandii: Runar Helgi Vignisson to prozaik i tłumacz m.in. J.M. Coetzeego i Philipa Rotha, autor kilku zbiorów opowiadań, dyrektor programu Creative Writing na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku, ceniony i wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Do Wrocławia przyjadą także Haikaitz Cano z Kraju Basków, Annette Mingels ze Szwajcarii oraz Clemens Meyer z Niemiec. Polską prozę reprezentują m.in. Janusz Rudnicki, Daniel Odija, Mariusz Sieniewicz, Małgorzata Rejmer, Piotr Czerski i Hubert Klimko-Dobrzaniecki. MFO to także publikacje; podczas festiwalu ukażą się antologia PIN I ZIELONYM oraz drugi numer czasopisma OPOWIADANIE.

W programie filmowego przeglądu adaptacji zobaczymy natomiast „Morfinę” Aleksieja Bałabanowa na podstawie opowiadania Fiodora Dostojewskiego, „Factotum” duetu Charles Bukowski – Bent Hamer oraz „Coś z Alicji” Jana Svankmajera na podstawie prozy Lewisa Carrolla.   

MFO to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy – na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład. Zaproszenia na poprzednie edycje przyjmowali pisarze z trzydziestu krajów, przez co swoje prezentacje w językach oryginalnych miały już we Wrocławiu: Albania, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Festiwal zaprasza zazwyczaj autorów wybitnych, reprezentatywnych dla swoich krajów, wartych wypromowania w Polsce, ale też często doskonale już u nas znanych, jak choćby Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz czy Etgar Keret.

Festiwal organizuje pozarządowa organizacja Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe IMPART 2016, głównym mecenasem jest miasto Wrocław; partnerem głównym: Kino Nowe Horyzonty, w poprzednich edycjach festiwal współfinansowały również instytucje z Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii i Włoch. Tym razem partnerami są m.in. instytuty literackie z Kraju Basków, Niemiec i Francji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.