Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

niedziela, 28 lutego 2016

A we Wrocławiu w marcu dzieje sięZapraszam na comiesięczny rozkład jazdy spotkań literackich.

Kiedy?
03.03.2016 r. godz. 20:00
Co?
Rosja – stan umysłu? Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem
[źródło zdjęcia]
To nie jest spotkanie, które można przegapić.
Dotrzymaliśmy słowa. Bardzo chcieliśmy spotkać się z panem Jackiem Hugo-Baderem. I bardzo cieszymy się, że zwrócił się do nas ponownie i wyraził chęć wzięcia udziału w Akademii Intelektu.
Pan Jacek Hugo-Bader jest reporterem „Gazety Wyborczej”. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku. Jest zdobywcą wielu nagród dziennikarskich, Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Grand Press (1999, 2003) i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest autorem trzech książek-reportaży o Rosji: „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Białej gorączki”oraz „Dzienników kołymskich”.

Gdzie?
Wydział Prawa Administracji i Ekonomii UWr, budynek D przy
ul. Uniwersyteckiej (sala 1D – pierwsze piętro).
-------------------------------------------------------------------------


Kiedy?

04.03.2016 r. godz. 18:00

Co?

Spotkanie autorskie z Kingą Tatkowską

Parę słów o książce „Szukając tego":Czasem doświadczamy czegoś, od czego chcemy uciec. Nigdzie konkretnie – byle dalej. Ona próbuje uwolnić się od przeszłości. On już dawno stracił nadzieję na lepszą przyszłość. Oboje skrywają w sobie zbyt wiele bólu i tajemnic, żeby móc zaufać drugiej osobie. Kiedy drogi do wolności 19-letniej Neli i 31-letniego Arka niespodziewanie się przetną, ich ucieczka donikąd przerodzi się w zwiedzanie Polski, a to okaże się zaskakującą podróżą w głąb siebie i w najciemniejsze zakamarki drugiego człowieka.Kinga Tatkowska o sobie:Urodziłam się dwadzieścia jeden lat temu. Ta liczba może wydawać się dla kogoś niewielką, ale z mojej perspektywy zawartych jest w niej ogrom wydarzeń – tych radosnych, które przywołują na twarzy uśmiech, oraz tych niekoniecznie szczęśliwych, przez które czasami polecą łzy. Wychowałam się w miejscowości Złoty Stok w województwie dolnośląskim. Język polski polubiłam dopiero w liceum, za sprawą swojej ulubionej nauczycielki. Od tamtego czasu zaczęłam pisać. Najpierw felietony, później wiersze i teksty piosenek, a teraz książki. Bez książek nie wyobrażam już sobie życia – ale to prawdopodobnie powie każdy pisarz :) Mieszkałam we Wrocławiu i tam studiowałam dwa kierunki, ale jak to w życiu bywa, człowiek czasami potrzebuje zmiany. Podobnie jak bohaterowie mojej książki, chciałam „uciec”. Nigdzie konkretnie – byle dalej. Tym sposobem znalazłam się w Warszawie, gdzie mieszkam od kilku miesięcy i pracuję. Gdzie? Oczywiście w księgarni :) Jakieś ciekawostki o mnie? 1) Panicznie boję się pająków. 2) Uwielbiam klasycznego rocka. 3) Nie potrafię pisać przy biurku. Nie potrafię się tam skupić. Przy biurku kompletnie nie da się pracować!”

Serdecznie zapraszamy na ciekawą rozmowę z autorką, darmową kawę i ciastka.Gdzie?
Księgarnia Autorska Wrocław, Pasaż Grunwaldzki, I piętro
-------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
05.03.2016 r. godz. 17:00
Co?
Spotkanie autorskie z Hanną Janczak
[źródło zdjęcia]
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z wrocławską poetką Hanną Janczak, autorką zbioru „Lekki chłód” (Wyd. Igloo 2015), które poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało. Rozmowie towarzyszyć będzie tadd taddeusz na saksofonie
O ZBIORZE:
Napięcia w wierszach Hanny Janczak pochodzą z kontrastów między wymiarem egzystencjalnym tej poezji a jej językiem. Potoczne, intymne doświadczenie związane z byciem matką, córką, kochanką wyrażane jest poprzez język, który precyzyjnie je opisuje: identyfikuje i przyszpila elementy codzienności. Balansowanie pomiędzy językiem potocznym i wysublimowaną, zaskakującą metaforą, czasem przywołaną na zasadzie wolnych skojarzeń – idealnie wyraża idiom współczesnej polskiej poezji. Szczególnie cenne w poezji Janczak jest umiejętne kontrastowanie zmysłowości z ostrością widzenia (siebie i świata). Przy czym tekst osiąga własną linię melodyczną i silny, jakby podskórny rytm, który buduje spójną strukturę i pomaga czytelnikowi wejść w świat literackich peregrynacji. Jest w tych wierszach pierwotna radość zabawy językiem z jednej strony – z drugiej zaś dbałość o precyzję komunikacji. To cenna pozycja, która przynosi przyjemność i wartość poznawczą, rozbudza wyobraźnię i stanowi intelektualne wyzwanie (Agnieszka Wolny-Hamkało).
O AUTORCE:
Hanna Janczak – publikowała w czasopismach Chimera, Lost&Found, Cegle. Jej wiersze można znaleźć również na stronach Helikoptera, Fundacji Karpowicza, Śląskiej Strefy Gender, Piśmie Ludzi Przełomowych. Przygotowała i przedstawiła projekt Elektropoezja podczas Międzynarodowych Dni Teatru we Wrocławiu i na festiwalu Miasto Poezji Lublin 2014.  Wyróżniona w kilku konkursach literackich, w tym w konkursie na muzyczną interpretację wiersza - Port Literacki Wrocław 2015. Laureatka Granitowej Strzały 2015.  Co jeszcze? Na co dzień pracuje w organizacjach pozarządowych na rzecz społeczności lokalnych, chętnie angażuje się w działania z pogranicza literatury, muzyki i edukacji. Zdarza się jej prowadzić warsztaty z poezji współczesnej zarówno dla licealistów, jak i seniorów.  Mieszka we Wrocławiu, jest mamą Antoniego.
Gdzie?
Księgarnia Hiszpańska, ul. Szajnochy 5
-------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
09.03.2016 r. godz. 16:00
Co?
Spotkanie autorskie z Jolantą Marią Kaletą
Jolanta Maria Kaleta, od urodzenia wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog. Przez szereg lat pracowała we wrocławskich muzeach - Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym. Uczyła we wrocławskich liceach historii i wiedzy o społeczeństwie. Miłośniczka górskich wędrówek, pieszych i rowerowych. Zauroczona pięknem  Sudetów, zwłaszcza Karkonoszy, Gór Sowich, Stołowych i Rudaw Janowickich, zafascynowana rozrzuconymi między nimi miasteczkami z ich bogatą przeszłością. Mężatka, jedyny syn już dorosły, miłośniczka zwierząt, zwłaszcza psów, które zawsze przewijają się przez jej dom.
Na życie jej książkowych bohaterów zasadniczy wpływ mają echa drugiej wojny światowej, jej konsekwencje oraz aktualne wydarzenia polityczne. Jednak nie są one opisywane jako suche fakty. Czytelnik dostrzega je oczyma bohaterów i razem z nimi w nich uczestniczy. Postaci z jej książek to tak zwani zwyczajni ludzie, nie są ani działaczami opozycji, ani członkami aparatu partyjnego. Na skutek różnego rodzaju zbiegów okoliczności zostają wciągnięci w wir sensacyjnych wydarzeń, często zagrażających ich życiu, z którymi muszą poradzić sobie sami. Czasy, w których ich życie umieściła autorka, to Polska Ludowa, a w niej obywatel nie mógł liczyć na pomoc funkcjonariuszy  i strażników prawa. Często to oni właśnie stanowią dla bohaterów powieści największe niebezpieczeństwo. Książkowe wydarzenia zawsze rozgrywają się na Dolnym Śląsku - w którymś z jego uroczych miasteczek lub we Wrocławiu, choć bohaterowie czasami, aby zrealizować postawiony im cel, muszą wyjeżdżać poza granice kraju.
W każdej swojej książce Autorka odwołuje się do bardzo ważnych, autentycznych zdarzeń mających miejsce w przeszłości. Czytelnik w formie sensacyjnej beletrystyki może dowiedzieć się o istnieniu  tajemniczego kompleksu Riese w Górach Sowich i tragedii więźniów Gross Rosen, prześledzić historię zrabowania i ukrycia przez Niemców podczas II wojny światowej, cennych dzieł sztuki i prób ich odszukania już po wojnie, nie zawsze zgodnych z prawem, pokosztować smaku niczym nieograniczonej władzy służb specjalnych, poznać realia życia codziennego w PRL-u. A w tle miłość, seks i pieniądze - nieodłączenie związane z ludzkim życiem.
Gdzie?
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 6, ul. Lwowska 21
-------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
11.03.2016 r. godz. 19:00
Co?
Promocja książki Adama Szahaja „Inny kapitalizm jest możliwy"
[źródło zdjęcia]
Dyskusja i prezentacja książki Andrzeja Szahaja zatytułowanej "Inny kapitalizm jest możliwy" (Książka i Prasa 2015). Prócz autora o książce i kulturze upokarzania dyskutować będzie prof. Beata Łaciak (UW).

Gdzie?
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 58, Mediateka, pl. Teatralny 5
-------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
15.03.2016 r. godz. 17:00
Co?
Dyskusyjny Klub Książki Kryminalnej

DKKK zaprasza na dyskusję o dwóch książkach – Joanny Podgórskiej i Małgorzaty Ronc „Prokurator. Kobieta, która się nie bała” oraz Maryli Szymiczkowej „Tajemnica Domu Helclów”.

„Prokurator. Kobieta, która nie bała się morderców”
„Małgorzata Ronc - najbardziej charyzmatyczna prokurator w Polsce. Kulisy afer i śledztw, m.in. tajemnicza śmierć prezesa NIK-u - afera FOZZ, korupcja w służbie zdrowia, afery gospodarcze. Silna kobieta w brutalnym świecie. Prokurator Małgorzata Ronc w rozmowie z dziennikarką „Polityki Joanną Podgórską” opowiada o kulisach słynnych śledztw i o tym, jak wiele musiała poświęcić, by odnieść sukces i odnaleźć się w brutalnym, męskim świecie przestępców, milicjantów i donosicieli”. (z noty wydawcy)

„Tajemnica Domu Helclów"
„Maryla Szymiczkowa to nie debiutantka, ale pseudonim duetu Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Dla żartu opisali na okładce upodobania pani Maryli (kwintesencja dzisiejszej „krakowskości”), ale też od razu ją zdemaskowali. Podpowiedzieli w ten sposób czytelnikowi, by niczego nie traktował tu poważnie. Ba, by nawet nie uwierzył, że otrzymuje kryminał z modnego gatunku historycznego. I to jest słuszne, bo kryminalna intryga rozwija się w tej powieści niemrawo, ale zabawa jest przednia, tyle że nie polega ona na rozwiązaniu zagadki śmierci rezydentek domu opieki, lecz na smakowaniu „przegiętych” opisów Krakowa i jego mieszkańców z końca XIX wieku, wyłapywaniu literackich aluzji i odwołań. (z noty wydawcy)

Gdzie?
Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego,
Rynek 58, Informatorium, II piętro
-------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
17.03.2016 r. godz. 19:00
Co?
Supra- gruzińska uczta
Zwiastun Wrocławskiego Festiwalu Podróżniczego Równoleżnik Zero, czyli Supra - gruzińska uczta. W programie: opowieść o niezwykłym kraju u podnóża Kaukazu, czyli Gruzja według Marcina Zaremby (prezentacja, filmy). Tańce gruzińskie oraz śpiew na żywo w wykonaniu gruzińskiej grupy folklorystycznej Tvaltai. Zespół pod przewodnictwem Ketevan Tsiklauri (Keti) wykona kilkanaście utworów ze swojego repertuaru. Wstęp wolny!

Gdzie?
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 58, Mediateka, pl. Teatralny 5
-------------------------------------------------------------------------
Kiedy?
18.03.2016 r. godz. 18:00
Co?
Spotkanie liryczne „Poezja jest dobra na wszystko"
Piszesz wiersze, lubisz poezję? Przynieś swój ulubiony wiersz na spotkanie! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

Gdzie?
Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 16, ul. Kolista 17
------------------------------------------------------------------------------------------------
4 komentarze:

 1. Na Hugo-Badera idź koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lubię chodzić na spotkania z Baderem, mam już chyba z 5 na koncie, jak nie więcej, ale tym razem nie mogę pójść :(

   Usuń
 2. A jeszcze, a jeszcze w Autorskiej 4 marca jest spotkanie z Kingą Tatkowską, autorką książki "Szukając tego" <#

  OdpowiedzUsuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.