Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

niedziela, 18 września 2011

Nagroda Kościelskich

Nagroda Kościelskich jest przyznawana od 1962 roku. Jej celem jest wspieranie rozwoju polskiej poezji i prozy. Jury jest powoływane przez Radę Fundacji, a jego kadencja trwa od roku do trzech lat. Nagroda jest przyznawana autorom polskim, którzy nie ukończyli 40 roku życia i mieszkają w Polsce lub przebywają na emigracji. Wartość finansowa nagrody zmienia się co roku i jest uzależniona od wysokości dochodów pochodzących z akcji oraz liczby laureatów.
Ubiegłorocznym nagrodzonym był Marcin Kurek.
W tym roku nagrodę otrzymał Andrzej Franaszek za książkę "Miłosz. Biografia".
Jury w swym uzasadnieniu stwierdziło: "Dzieło to opowiada o jednym z najciekawszych żywotów pisarskich ostatniego stulecia. Znakomicie udokumentowana, nie omijając spraw kontrowersyjnych i nieoczywistych, książka Franaszka jest pasjonującym przewodnikiem po czasach i twórczości wielkiego pisarza".(przytaczam za "Gazetą Wyborczą").

4 komentarze:

 1. Jak ja się cieszę, że nagroda trafiła właśnie w ręce Franaszka :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również się cieszę, choć biografii jeszcze nie miałam przyjemności nawet oglądać.
  (Popraw cyferkę w dacie, bo jakaś kosmiczna cyfra wyszła przez przypadek ;-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Agnesto=> dzięki, tak to jest jak się pisze na szybciora i jeszcze nie na swoim laptopie :)

  OdpowiedzUsuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.