Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

sobota, 4 lutego 2012

Przegląd czasopism

Jest już nowy "Bluszcz", a w nim same rarytasiki. Warto zakupić pisemko choćby po to, by naczytać się urzekających wywiadów. Mnie zainteresowała przede wszystkim rozmowa z Agnieszką Holland, która została przeprowadzona zanim jeszcze reżyserka dowiedziała się o nominacji do Oscara. Roman Ziębiński zapytuje ją o filmy, o nagrody, światek filmowy. 

Bardzo cenię Magdalenę Tulli. To pisarka trudna, ale jej proza to dla mnie estetyczna ekstaza, wymagająca maksimum skupienia. Pisarka jest znana  z tego, że raczej nie lubi udzielać wywiadów, ale zaglądam do mojego "Bluszcza" kochanego, a tam ... :) No właśnie- rozmowa z MagdalenąTulli. Ale jaka to rozmowa! Bardzo intymna i szczera, autorka otworzyła się przed MartąSzarejko i opiowiedziała jej m.in. o ostatnich chwilach, które spędzała przy boku umierającej matki, o "męskim" trybie pisania, o fikcji literackiej i o powołaniu kobiet. 
Do tego należy dorzucić jeszcze świetny wywiad Remigiusza Grzeli z Krystyną Chiger, autorką książki "Dziewczynka w zielonym sweterku", która jest pierowzorem postaci małej Krysi z fimu Agnieszki Holland " W ciemności".
Ale to nie koniec bluszczowych perełek. Wielu z nas, moli książkowych, czeka na książkę, która zapewne będzie wielkim wydarzeniem literackim. Tak, mam na myśli dzienniki Mirona Białoszewskiego. Jeżeli jesteście już bardzo ciekawi, to w lutowym "Bluszczu" możecie przeczytać fragmenty. A w Trójce od poniedziałku do czwartku przed Klubem Trójki można również posłuchać wspomnień Białoszewskiego.
A wracając do mojego ulubionego pisma- jak zwykle autorzy związani na stałe z "Bluszczem", czyli Joanna Bator o Japonii (ciekawy artykuł o androginicznych postaciach), Ignacy Karpowicz o wielorybie w kanale, Dawid Rosenbaum  o Oprah  Winfrey, Agnieszka Wolny - Hamkało o książkach, w których się nic nie dzieje, Anna Saraniecka o recenzowaniu Boga, a na koniec Alicja Resich-Modlińska ze swymi zapiskami chyżej służącej. 
Już połowa "Bluszcza" za mną, pozostały mi jeszcze części artystyczne (opowiadania Dubravki Ugresic, Etgara Kereta, proza Katarzyny Enerlich) i recenzenckie. Polecam gorąco na te mroźne dni.


Pojawił się również już nowy numer "Archipelagu", a w nim (kopiuję ze wstępu ze strony "Archipelagu":
W siódmym numerze za temat przewodni obrałyśmy CIAŁO – temat stosunkowo rzadko poruszany w kontekście literatury, mimo że każdy bohater ciało posiada, co stwarza nieograniczone wręcz pole do popisu dla pisarzy. Jak traktują je autorzy? Nadzwyczaj często zwracają uwagę na cielesność, gdy ona zawodzi, gdy nie spełnia naszych oczekiwań, gdy boli i upokarza. Ciało zdrowe, piękne i silne, zdawałoby się, nie stanowi aż takiego wyzwania, przyjmuje się je często za pewnik, a ono też ma prawo dawać się we znaki.

Pochylamy się nad schorowanymi i sprawiającymi ból ciałami bohaterów literackich. Analizujemy cierpienie i chorobę Haliny Poświatowskiej, o której często pisała w swych dziełach. Rozkładamy na czynniki pierwsze stosunek Elfriede Jelinek i tytułowej bohaterki jej powieści pt. Pianistka do ciała, szukając wspólnych mianowników. Badamy, jak ciało i cielesność opisywane są w Biblii. Literatura japońska często zahacza o tematykę cielesności, na wybranych przykładach omawiamy traktowanie kobiecego ciała przez pisarzy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Rozważamy, czy Gargantua i Pantagruel faktycznie mogą szokować i oburzać czy bardziej bawić i śmieszyć ujęciem cielesności przez autora książki, François Rabelais’go.

Tropimy ślady natury w powieściach i opowiadaniach norweskiego pisarza Tarjei Vesaasa. Rozmawiamy z Anne B. Ragde, pisarką również pochodzącą z Norwegii, o rodzinie, jej ojczystych stronach i pasjach życiowych. Pochylamy się znów nad literaturą japońską, skupiając uwagę na pisarzach chrześcijańskich z tego kraju oraz szukając kontekstów interpretacyjnych w powieści Kobieta z wydm Kōbō Abe i filmie o tym samym tytule Hiroshiego Teshigahary. Włochy obecne są w siódmym numerze w kontekście kulinarnym, pozwalając posmakować piadiny oraz odbyć literacką wycieczkę do przepięknej Wenecji. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na Novecento Alessandro Baricco, książkę, stanowiąca źródło inspiracji dla filmowców i reżyserów teatralnych.

Próbujemy uporządkować termin „realizm magiczny”, cofając się do źródeł i genezy jego powstania. Zamyślamy się nad potęgą słowa, pisanego i mówionego, i dumamy nad egzystencją wraz z Tomaszem Różyckim, autorem zbioru wierszy Księga obrotów. Zastanawiamy się też nad życiem, tożsamością i twórczością Rafała Wojaczka, skupiając się na filmowych portretach poety. O egipskim nobliście Nadżibie Mahfuzie rozmawiamy z tłumaczką literatury arabskiej Jolantą Kozłowską. Przybliżamy postać francuskiego rysownika i autora powieści graficznych Christophe’a Chabouté. Bolejemy nad wykorzystywaniem znanych postaci bajkowych i opowieści do tworzenia niepotrzebnych sequeli.

Przybliżamy ciekawe budynki bibliotek na całym świecie. Opowiadamy o najnowszych trendach czytelniczych w Indiach i Chinach. Zdajemy relację z I Salonu Ciekawej Książki, łódzkich targów książkowych, nad którymi „Archipelag” objął patronat. Przedstawiamy autorów i ich dzieła, które w ostatnich kilku miesiącach nagrodzone zostały prestiżowymi wyróżnieniami literackimi. Jak w każdym numerze recenzujemy interesujące książki z rynku polskiego i rynków światowych.

Organizujemy kilka konkursów i zabaw literackich. Przypominamy postacie fikcyjnych pisarzy w filmach. Wraz z serwisem Lektury Reportera zapraszamy do konkursu, w którym wygrać można zbiór reportaży polskich autorów. Nagrody książkowe czekają też na zwycięzców naszego stałego quizu.

Życzymy przyjemnej lektury!


Na pewno!

6 komentarzy:

  1. Archipelag już przejrzałam! Bardzo podziwiam pracę tych dziewczyn. Przyznaj, że są niesamowite:)
    "Bluszcz" zakupię jutro, albo zlecę mężowi. Nie wiedziałam, że już jest w kioskach:) Tak to jest jak się nie ma konta na Facebooku:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama jestem pełna podziwu dla dziewczyn, jeszcze nie przejrzałam "Archipelagu", ale jak tylko znajdę chwilkę to na pewno zajrzę tym bardziej,że temat mnie bardzo interesuje. A "Bluszcza" też przez przypadek zauważyłam w kiosku, byłąm przekonana,że numer ukaże się dopiero w przyszłym tygodniu.

      Usuń
  2. Ja już nie mogę się doczekać kolejnego wydania Magazynu Książki. Jestem ciekawa kiedy teraz się ukaże...

    OdpowiedzUsuń
  3. Czy dodano jakąś książkę do lutowego Bluszcza?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie wiem Aniu, ale ja zawsze kupuję Bluszcza bez dodatków

      Usuń
  4. I savour, lead tο I ԁiscoνеred just
    what I uѕeԁ to bе hаvіng a look for.
    You have enԁed my 4 dау long hunt!
    God Blеss yοu mаn. Have a greаt day.

    Bye
    My webpage :: payday loans uk

    OdpowiedzUsuń

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.