Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

niedziela, 21 kwietnia 2013

18.Europejski Port Wrocław-relacja z soboty i program dnia trzeciego


SOBOTA/DZIEŃ DRUGI

W piątek jubileusze, sobota natomiast oddała stery w ręce młodych, którzy zostali wydobyci z „Połowu". Ale zajrzyjmy najpierw do Klubu Festiwalowego, do którego Michał Chaciński zaprosił gwiazdy drugiego dnia Portu. 

I oto na scenę wchodzi Jacek Dehnel, poeta i prozaik znany w środowisku jako dandys i klasycysta. Za sprawą Biura Literackiego wystąpił tym razem w roli redaktora wyboru wierszy Jarosława Iwaszkiewicza. Oj, jak bohater rozmowy narzekał, że tak ciężki orzech do zgryzienia dostał, bo Iwaszkiewicz dobrym prozaikiem był, ale poetą, niestety, marnym. I czytaj tu, bracie, ponad tysiąc stron wypocin i wybierz z nich 44 teksty, które nie będą obciachowe. Wybór jest subiektywny i ukazuje Skamandrytę w zupełnie innym świetle.


Jacek Dehnel, Michał Chaciński
Minęło piętnaście minut i oto na obok naszego moderatora pojawia się inny poeta, a raczej-autor tekstów, jak sam siebie określa-Krzysztof „Grabaż" Grabowski. I co tu dużo mówić. wiadomo, tak jak dla Janerki, najpierw jest muzyka, później pojawiają się słowa, tak też jest i w przypadku lidera Strachów na Lachy. 


 Krzysztof „Grabaż" Grabowski, Michał Chaciński
A na koniec,proszę Państwa-Hasan Blasin, iracki pisarz. Jego zbiór opowiadań „Szaleniec z Placu Wolności" właśnie ukazał się w Biurze Literackim. Zagraniczny gość opowiadał w swym ojczystym języku (tak, na sali był tłumacz, Marcin Michalski, ale miło było posłuchać arabskiego, to niesamowicie melodyjny język)o swoich metodach pisarskich, które poetyką nawiązują do scenariuszy filmowych (wszakże autor jest reżyserem). Blasim zdradził, że nie lubi ozdobników, poetyckich zabiegów: „Jeżeli masz dobrą opowieść to ją po prostu opowiedz, a jeśli nie masz dobrej opowieści-zamilcz".
Marcin Michalski, Hasan Blasin,Michał Chaciński

Zamilknąć mi zatem nie wypada, bo przed nami jeszcze sporo dobrych historii z sobotniego Portu. Udajmy się zatem na „Połów", gdzie takie nazwiska jak Seweryn Górniak, Dawid Kujawa, Maciej Kulis, Piotr Nita, Szymon Słomczyński, Seweryn Górczak, Patryk Czarkowski i Oliwia Betcher (Maciej Papierski z powodów osobistych nie dotarł na spotkanie) prezentują kwiat najmłodszej poezji polskiej. STOP. Może nie najmłodszej, ale debiutującej. Dla tych, co nie w temacie spieszę donieść, że ten projekt Biura Literackiego obecny jest na Porcie już od kilku lat. Młodzi przesyłają swoje wiersze do Wydawnictwa, a redaktorzy wyławiają młode talenty. W rolach poławiaczy wystąpili Marta Podgórnik, Karol Maliszewski, Joanna Muller.

Po młodych czas przyszedł na poetów i poetkę już od jakiegoś czasu związanych z Portem. „Nowe sytuacje" zapowiadał Piotr Śliwiński, a udział wzięli: Filip Zawada, Katarzyna Fetlińska i Andrzej Sosnowski. Prowadzący przedstawił sylwetki gości i w telegraficznym skrócie dokonał analizy ich twórczości. Trzy różne dykcje poetyckie, ich zestawienie wprowadza w niejakie zakłopotanie, gdzie czujemy się niepewnie w nowej sytuacji, ale już po chwili dajemy się ponieść frazom. Każdy z bohaterów spotkania prezentował swoje teksty według własnego pomysłu. Katarzyna Fetlińska powaliła mnie totalnie na kolana. Jest jedną z nielicznych, która mówiła swoje wiersze z pamięci. Co ja też wypisuje-ona je przeatrowiła! To było niesamowite przeżycie widzieć, jak młoda dziewczyna z talentem aktorskim obnaża się artystycznie na scenie. Gestykulacja, modulacja głosu, wcielanie się w rolę podmiotu lirycznego- to wszystko porywało. Wrażenie potęgowały jeszcze obrazy klasyków wyświetlane na telebimie.


 Katarzyna Fetlińska
A wieczorem kolejne czytanie, tym razem w ramach projektu „Poezja polska od nowa", czyli to, o czym już w Klubie Festiwalowym opowiadał Jacek Dehnel. Do tworzenia antologii 44 tekstów została zaproszona Justyna Bargielska odpowiedzialna za wybór wierszy Leopolda Staffa oraz Jacek Gutorow (był nieobecny, zastąpił go godnie Bogusław Kierc), który przygotował teksty Bolesława Leśmiana. Spotkanie poprowadził niezwykle gadatliwy Aleksander Nawarecki, który swoimi dowcipami i błyskotliwym słowotokiem co rusz doprowadzał publiczność do śmiechu. 


 Aleksander Nawarecki, Bogusław Kierc, Justyna Bargielska, Jacek Dehnel

Czytanie wybranych wierszy z antologii przygotowanych przez naszych gości odbyło się według metod, które redaktorzy zastosowali, przygotowując zbiory. Najpierw poszedł set z utworami, które zostały bezczelnie zrabowane, potem nastąpiła prezentacja wierszy adorowanych, a całość zamknęły liryki, które wtargnęły do książek drogą pertraktacji. Gwiazdą tego wieczoru (nie licząc samego prowadzącego) był zapewne Jacek Dehnel, który w jednym z setów pokazał, że Iwaszkiewicz pisał innymi poetami. I tak dostaliśmy próbkę Szymborskiej, Grochowiaka i Gałczyńskiego, którzy wyszli spod pióra Skamandryty. Jednak absolutnym hitem był ironicznie przeczytany wiersz „Na wydobycie pancernika >>Gneisenau<<".
Podczas tego wieczoru mogliśmy się jeszcze dowiedzieć kilku ciekawostek. Aleksander Nawarecki stwierdził bowiem, że oto zaprasza nas do odprawienia dziadów, każdy z gości miał wcielić się w bohatera swej antologii, by opowiedzieć na zadawane przez moderatora rozmowy pytania. Dowiedzieliśmy się zatem, że Bogusław Kierc vel. Bolesław Leśmian, gdyby miał pogłaskać jakiegoś gryzonia byłaby to nornica; Justyna Bargielska vel. Lepold Staff (ależ ten Staff byłrozgadany!) natomiast pogłaskałaby chomika, gdyż w twórczości młodopolskiego poety częstym motywem jest lunapark, a lunapark kojarzy się Bargielskiej z takim kółeczkiem, do którego wciskany jest chomik; Jacek Dehnel vel. Jarosław Iwaszkiewicz na pytanie co by zrobił, gdyby naszczekał na niego pies odpowiedział, że napisałby wiersz pt. „Słoń".
Powiedzmy sobie tak-spotkanie z poetami i ich duchami odbyło się w kabaretowej konwencji, było frywolnie, gadatliwie, śmieszno, ale nie straszno. Wielkie brawa dla prowadzącego za poczucie humoru i świetne przygotowanie dziadów.

A wieczorem... a z wieczora na kilka dźwięków pora- scenę zdominowały Strachy na Lachy. Zespół ważny dla festiwalowej historii, bo oto, gdy Port był jeszcze Fortem i odbywał się w Legnicy, zespół wystąpił na nim po raz pierwszy pod nazwą Grabaż + Ktoś Tam Jeszcze. To były początki Formacji SNL. Teraz po kilkunastu latach chłopaki wrócili na Port. Były rarytasy i niespodzianki, które nawet mnie-stałą bywalczynię koncertów strachowych, wbiły w fotel. Grabaż zaskoczył publiczność świetną aranżacją „Ballady o Tolku Bananie", były też utwory z repertuaru Pidżamy porno -„Ezoteryczny Poznań", „Poznańskie dziewczęta", a na bis prawdziwy rarytas- „Pasażer", który poderwał publiczność z siedzideł. Niespodzianką były  „Gloria" i „Przejście podziemne".  Po ponad godzinnym występie Grabaż podziękował publiczności za zaufanie, gdyż do samego końca zespół nie zdradził co tego wieczoru zaprezentuje.

A dziś na Porcie:

13:00
KLUB FESTIWALOWY / Jorie GRAHAM oraz Jerzy JARNIEWICZ i Zbigniew RYBCZYŃSKI
Spotkanie z bohaterami wybranych wydarzeń trzeciego dnia Portu. Prowadzenie: Michał Chaciński
14:00
LABORATORIUM LITERACKIE / NAKRĘĆ WIERSZ
Spotkanie inaugurujące finał konkursu na najciekawsze adaptacje filmowe tekstu poetyckiego z udziałem jurorów: Artura BURSZTY, Michała CHACIŃSKIEGO, Anny JADOWSKIEJ
i Zbigniewa RYBCZYŃSKIEGO. Prezentacja filmów biorących udział w konkursie powstałych na podstawie wierszy: Martyny Buliżańskiej, Ewy Chruściel, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Konrada Góry, Julii Hartwig, Ryszarda Krynickiego, Grzegorza Kwiatkowskiego, Zbigniewa Macheja, Jakobe Mansztajna, Macieja Meleckiego, Marty Podgórnik, Tadeusza Pióro, Dariusza Sośnickiego, Dariusza Suski, Grzegorza Wróblewskiego.
15:00
PORTOWE PROJEKTY / ODSIECZ 2013
Czytania najciekawszych autorów po debiucie książkowym po raz pierwszy zaproszonych do uczestnictwa w Porcie z udziałem: Tomasza BĄKA, Waldemara JOCHERA, Izabeli KAWCZYŃSKIEJ, Barbary KLICKIEJ, Dawida MAJERA, Jakobe MANSZTAJNA, Przemysława OWCZARKA oraz Grzegorza KWIATKOWSKIEGO, który zaprezentuje wiersze z książki Radości. Prowadzenie: Karol MALISZEWSKI. Muzyka: Igor BOXX.
16:30
NOWE SYTUACJE / Julia FIEDORCZUK, Katarzyna JAKUBIAK i Jerzy JARNIEWICZ
Czytania z książek: Julii FIEDORCZUK tuż-tuż, Katarzyny JAKUBIAK Nieostre widzenia
i Jerzego JARNIEWICZA Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną. Prowadzenie: Zofia KRÓL. Muzyka: Igor BOXX.
18:00
JĘZYKI OBCE / Jorie GRAHAM
Czytanie z książki Jorie GRAHAM Prześwity. Wiersze wybrane: 1980-2012 w przekładzie Ewy CHRUŚCIEL i Miłosza BIEDRZYCKIEGO z udziałem gościa specjalnego Portu ze Stanów Zjednoczonych. Prowadzenie: Grzegorz JANKOWICZ. Muzyka: Igor BOXX.
19:30
LABORATORIUM LITERACKIE / KOMIKS WIERSZEM, NAKRĘĆ WIERSZ i SZKOŁA Z POEZJĄ
Wręczenie nagród laureatom całorocznych projektów realizowanych w ramach Laboratorium literackiego Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a także rozstrzygnięcie festiwalowych konkursów „Komiks z Portu”, „Nakręcony Port”, „Kadr z Portu” z udziałem jurorów.
21:00
PIOSENKI NA PAPIERZE / FISZ & KIM NOWAK
Koncert z okazji wydania książki Bartosza „Fisza” WAGLEWSKIEGO Warszafka płonie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.