Teksty umieszczane na tym blogu, są mojego autorstwa. Kopiowanie i wykorzystywanie ich w innych miejscach, tylko za zgodą autorki

piątek, 7 maja 2021

Czytelnicze podsumowanie kwietnia

 


Jennifer Croft, Odeszło, zostało, przeł. Robert Sudół, WL, Kraków 2021. 

Książka bardzo ciekawa pod względem formalnym i fabularnym. Jest to opowieść o Amy i Zoe, dwóch siostrach bardzo ze sobą zżytych. I pewnie ich historia byłaby nudna jak flaki z olejem, jednak wydarza się coś, co burzy sielankowy nastrój. Piękna narracja o poszukiwania swojej drogi w życiu, walce z chorobą, wylatywaniu z rodzinnego gniazda. Opowieść ciepła, ale też na swój swoisty sposób mroczna. Smaczkiem są też zdjęcia z prywatnego albumu autorki, które uzupełniają tekst. Ogólnie czytałam z wypiekami na policzkach, jednak bez pośpiechu. 


Noah Gordon, Medicus. 

Recenzja w poprzednim poście. 


Kristin HannahFirefly Lane, przeł. Daria Kuczyńska-Szymala, Świat Książki, Warszawa 2021. 

Lubię prozę Kristin Hannah, a „Firefly Lane” zaliczam do tych, które będę chętnie polecać. Jest to opowieść o dwóch przyjaciółkach pochodzących z diametralnie różnych środowisk. Kate ma to szczęście, że wychowuje się w normalnej kochającej się rodzinie, natomiast Tulli wychowuje babcia, bo matka hipiska wyfrunęła w świat, by rozkoszować się wolnością i ćpaniem. Niestety, babcia umiera, a nad dziewczynką wisi widmo rodziny zastępczej. I tu tak naprawdę zaczyna się ta historia. Obserwujemy początki przyjaźni dwóch nastolatek, towarzyszymy im w trakcie studiów oraz już w dorosłym życiu. Odmienność charakterów odbija się w tym, jaką drogą poszła każda z bohaterek. Kate, która zawsze była w cieniu Tully, zakłada rodzinę i prowadzi zwykłe życie u boku kochającego męża, natomiast jej przyjaciółka robi karierę w świecie telewizji, pnie się na szczyty, zdobywa bardzo wiele swoją ciężką pracą, ale czy cena jaką za to płaci jest tego warta? Jak to zwykle u Hannah bywa losy bohaterek się zapętlają, historie naszpikowane są niuansami, jest kilka zwrotnych punktów i są momenty, przy których ryczałam jak bóbr. Książka piękna i wzruszająca z ciekawie odmalowanymi realiami kulis funkcjonowania telewizji publicznej. 


Kristin HannahGdzie poniesie wiatr, przeł. Anna Zielińska, Świat Książki, Warszawa 2021. 

Poszłam za ciosem i wzięłam się za najnowszą książkę Hannah, ale niestety tym razem mocno się rozczarowałam. I to nie jest tak, że temat mi nie podszedł, bo jak najbardziej interesują mnie lata 30-te XX wieku, ale sposób w jaki opowiada o tym pisarka mnie niestety mocno irytował. Akcja rozgrywa się na terenie Wielkich Równin. Bohaterka, Elsa Martinelli pochodzi z bogatej rodziny, ale jest trzymana pod kloszem, rzekomo ze względu na jej słabe zdrowie. No i do tego ciągle słyszy jaka to ona jest brzydka. Nic więc dziwnego, że w wieku 25 lat dziewczynie zamarzyła się miłość rodem z książek Jane Austen, więc ucieka z domu i pierwsze co robi to się zakochuje w farmerze młodszym od siebie i do tego jeszcze obcokrajowcu! Po pierwszym zbliżeniu Elsa zachodzi w ciążę, ojciec się jej wyrzeka, rodzina amanta ją przygarnia, by nie splamić swojego honoru i tak się to wszystko zaczyna. Chociaż nie, tak naprawdę zaczyna się od suszy, która zmusza połowę ludności Wielkich Równin do trudnych decyzji. I cała historia, która rozgrywa się później- przeprowadzka, praca w nieludzkich warunkach, komunistyczne zapędy córki Elsy, to wszystko ma potencjał narracyjny, jednak mam wrażenie, że Hannah tym razem nie podołała zadaniu. Mnie ta książka znudziła i strasznie przytłoczyła ogromem nieszczęścia, jakie spadło na główną bohaterkę. Ona się cały czas ścierała z życiem, ciągle miała pod górkę, spotykała ją tragedia za tragedią. Dla mnie to za dużo. Poza tym, oprócz niezaprzeczalnego talentu do obrazowania literackiego i sensualnej narracji, Hannah jednak tu przynudza. 


Kate Elizabeth Russell, Moja mroczna Vanesso, przeł. Robert Sudół, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020. 

No nieźle, po książce, która mnie zawiodła i znudziła, dostałam porządną dawkę literatury beznadziejnej i irytującej. A szkoda. Streszczenie zapowiadało coś na kształt „Lolity” Nabokova, a w rzeczywistości okazało się, że jest to powieść naszpikowana spojlerami, więc jeśli ktoś jeszcze nie czytał arcydzieła rosyjskiej klasyki, to niech sobie odpuści „Vanessę...” Pokrótce - jest to historia piętnastolatki, która zakochała się w swoim nauczycielu od literatury amerykańskiej. Oczywiście bohaterka ma talent literacki, co nie uchodzi uwadze belfra. Od dziwnych wyznań, po dotknięcie kolanka już mały dystans stąd do dzielenia wspólnego łoża. No cóż, znudziłam się okropnie, a do tego jeszcze zniesmaczyły mnie niektóre opisy. No wybaczcie, ale czytając o tym jak młode dziewczę seksi się z podstarzałym amantem, zbiera mi się na wymioty i przez głowę przelatują mi niecenzuralne wiązanki. Trzeba jednak przyznać, że oprócz tego, że autorka totalnie nie radzi sobie z erotycznymi scenami, to jednak postać Strane’a, kochanka Vanessy, jest skreślona tak realistycznie, że miałam ochotę walnąć gościa poniżej pasa. Świetnie pokazane są manipulacje i to jak ten gościu zrzuca całą odpowiedzialność na wykorzystywane przez siebie dziecko. Niebawem będziemy to omawiać na DKK i coś czuję, że dyskusja będzie bardzo gorąca. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To miejsce na wyrażenie Twojej opinii. Ja się podpisałam pod swoim tekstem, więc Ty też nie bądź anonimowy. Anonimowe komentarze będą usuwane.